Bossing na pracovišti aneb šikana od vedoucího

Bossing na pracovišti aneb šikana od vedoucího

Není to nic neobvyklého a postihne to jednou za život minimálně 15% populace. Vedoucí pracovník se rozhodne, že vám pobyt v zaměstnání znepříjemní a z pozice vašeho šéfa k tomu má mnoho prostředků. Nenechejte se však v práci terorizovat! 


 

 

Bossing vznikl z označení mobbing. Pod tímto slovem se skrývá veškeré znepříjemnění času na vašem pracovišti. V rámci mobbingu se však jedná o celkový tým, do kterého vstoupíte a který vás mezi sebe odmítá pustit. Je to tedy forma šikany. Bossing je specifičtější v tom, jak již z názvu vyplývá, že se ho dopouští nadřízený pracovník.

Šikana na pracovišti Může se jednat o mnoho forem šikany ze strany vašeho šéfa. Od nepřiměřeného kontrolování plnění vašich úkolů, časté a neoprávněné kritiky, zamítnutí dovolené, sledování vaši docházky, arogantního chování, lží a podrazů i přivlastňování si vaší práce. Bossing může označovat i sexuální obtěžování ze strany nadřízeného, různé naschvály, věčné přikazovaní přesčasů, zabraňování k přístupu informací, které ke své činnosti potřebujete a mnoho dalšího. Bossing tedy může zahrnovat téměř vše, co vás napadne. Jestliže jste natrefili na skvělého šéfa či vedoucího, važte si toho, ne každý má takové štěstí. Pokud spadáte mezi ty, na kterých se šéf rád vozí, začněte se tomu bránit!

20% sebevražd má za vinu teror v zaměstnání Není to jednoduché, avšak toto nejčastěji skryté, zákeřné a rafinované chování může vést k psychosomatickým stavům „postiženého“ až k sebepoškozování. Nejenom, že po čase zaměstnanec, na kterém je praktikován mobbing či bossing začne skutečně vykazovat ony křivdy, které mu byly neprávem předhazovány, ale pracovní výkon i psychická stránka dané osoby začnou být značně narušeny. Nakonec tedy nedojde pouze k ukončení pracovního poměru, ale může dojít i k zhroucení vlastní osobnosti a k ztrátě sebevědomí.

Braňte se zuby nehty! Neustále se musíte ubezpečovat, že svou práci děláte dobře. Nenechte se nahlodat a „zlomit“ někým, kdo si na vás léčí vlastní komplexy. Je zřejmé, že když se někdo takového chování dopouští, pak jemu samotnému chybí jistota a sebevědomí. I proto se vás snaží z práce vyštípat. Je nezbytné začít se bránit hned od začátku a nedovolit nadřízenému větší zásahy do vašich povinností, zejména ne do vaší osobnosti.

Hledejte pomoc v rodině i u odborníků V takových případech, jestliže vám na práci záleží natolik, že ji i přes zjevný bossing nechcete opustit, je vhodné naučit se základní komunikační dovednosti, zvýšení sebejistoty, zvládání kritiky (především té neoprávněné), naučit se formálnímu i neformálnímu jednání ve vašem týmu a podávání i přijímání zpětné vazby. Najděte si v práci kolegu či kolegyni, kteří vás podpoří a pokud je to možné, svěřte se vyšším nadřízeným vašeho vedoucího s jeho chováním. Jestliže nejste vyslyšeni a nemáte podporu ani v kolezích, bohužel moc řešení nemáte. Můžete se obrátit na úřad práce, na právnické osoby, které se touto problematikou zabývají či vyhledat pomoc u své rodiny a přátel.

Pojmenujte problém nahlas Jestliže totiž zavčas neoznačíte, nahlas nepojmenujete a neohraničíte problém, který vyvstává z jednání vašich kolegů či šéfa, pak se stanete obětí mobbingu či bossingu dřív, než si to plně uvědomíte a na veškeré řešení už v podstatě bude pozdě. Jestliže se do takové situace dostanete a dojde vám, že je neřešitelná, dejte výpověď. Nenechte se zničit pro nevyrovnanost jiných osob, nechcete přeci znovu hledat hodnoty, které máte pevně nastavené a o které vás jeden člověk, s mocí v rukách může úmyslně připravit.