Když jeden kouří a druhý ne!

Když jeden kouří a druhý ne!

Existují lidé, kteří na cigarety reagují neutrálně, většině však cigaretový kouř smrdí, ba co víc, často pak s partnerem nechtějí trávit příjemné chvilky. Partner je v takových situacích spíše odpuzuje, než přitahuje. Zdá se vám to přehnané? Čtěte dál. 


Jestliže se ve vztahu sejdou dva nekuřáci nebo dva kuřáci, v podstatě mají vyhráno. Nebudou jeden druhému pravděpodobně nic vyčítat a vztah jim pošlape jako hodinky, alespoň z tohoto hlediska. Horší jsou případy, když se zamilujete do muže, který vám naprosto imponuje a on v průběhu vašeho vztahu začne kouřit.

 

Příležitostní kouření přeci není kouření?!

Příležitostní kuřáci berou cigarety jako povyražení, spadají do skupiny „odolnějších“ jedinců, které nikotin doposud nedokázal „zlomit“. I tak vám kouření u partnera může logicky vadit. Jestliže jste ho s cigaretou v ruce již poznala, bude nesmírně těžké, dopracovat se společně k tomu, aby cigarety navždy zahodil. Zejména pokud se jedná o těžkého kuřáka. Ostatně pravděpodobně bude argumentovat tím, že jste ho s cigaretou v ruce již poznala a měla byste ho milovat se vším všudy.

 

O poslední cigaretě rozhoduje každý sám za sebe

Nejspíš se vám to nebude líbit, ale každý kuřák by si na típnutí poslední cigarety měl přijít sám. Většinou je nadměrným tlakem totiž zatvrdíme v tom, že si nenechají mluvit do vlastního života a začnou se naopak podporovat v tom, že přeci „jediný hřích“, který na světě mají, jsou cigarety. Dobrým úmyslem to tedy můžete celé ještě více pokazit. Začněte tedy tím, že na partnera nebudete příliš tlačit.

 

Omezujte, omezujte, omezujte

Proberte situaci, omezte kouření v bytě, nebo úplně zakažte, ostatně nemusí vám kvůli jeho neřesti „vonět“ celý dům cigaretami. Balkon, zahrada nebo místo před domem poslouží k vykouření cigarety stejně dobře, jako váš interiér. Naopak, jestliže musí kuřák na cigarety někam docházet, o to méně pak vykouří. Zkuste partnera nenásilně dovést, až k onomu otazníku, co mu cigarety přináší a že by mu bez nich bylo lépe. Jestliže například plánujete rodinu, nebo již děti máte, vysvětlete mu, že pro zdraví vás i dětí by bylo vhodnější nekouřit, nehledě na to, že svým potomkům nebude zrovna vonět.

 

Na prvním místě je podpora!

Jestliže se partner rozhodne s cigaretami skončit, maximálně ho podpořte! Ne že si za pár týdnů budete stěžovat, že je nesnesitelně protivný. Ano, nejspíš bude opravdu podrážděný až zlý, tyto stavy trvají různě dlouho, u někoho pár dní, u někoho i několik měsíců. Podržte partnera v těžké chvíli a vydržte to! Dočasný bručoun je lepší, než kuřák.

"Když jsem přestala kouřit, byla jsem nesnesitelná. Nejhorší bylo, že jsem to sama o sobě věděla! Po pár týdnech jsem partnerovi řekla, že by pro všechny bylo lepší, kdybych zase začala kouřit, že jsem na své okolí kolikrát až zlá a nedokážu to ovlivnit. Tehdy mi řekl, že by to možná bylo lepší pro okolí, ale rozhodně ne pro mě samotnout. Podpořil mě a zvládli jsme to společně. Nervozita, podrážděnost i vztek postupně odezněly
a teď si užívám plnohodnotný život nekuřáka! Teprve dnes vidím, jaký závislák jsem byla, až mě to zpětně děsí."

Svěřila se Katka, která kouřila deset let více než krabičku denně. Pokud stojíte na opačném břehu a tím kuřákem ve vztahu jste vy, zkuste si všechny tyto myšlenky obrátit vůči sobě. Stojí vám to za to? Opravdu chcete svému partnerovi a dětem smrdět? Cigarety nejsou vymoženost, nýbrž lidská slabost. A nejtěžší na abstinenci je, všechna fakta si přiznat. Jakmile se dopracujete až sem, máte již z poloviny vyhráno. Nezapomeňte, že cigarety zahodili větší kuřáci, než jste vy a zvládli to a dokonce přežili. Není tedy pochyb, že to zvládnete i vy. Stanovte si datum, kdy přestanete, nakupte si žvýkačky, vyzkoušejte nikotinové náplasti, nebo zajděte do centra pro odvykající kuřáky.

Celou problematiku s vámi proberou odborníci a pomůžou vám na cestě k „voňavějšímu světu“.
Vždy máte na výběr!