Strach ze selhání, milosrdná lež, potřeba úcty, respektu i uznání nás vede k mnoha výmluvám i lžím. Častokrát si ani neuvědomíme, kolikrát za den vyslovíme nepravdu. Není už nejvyšší čas, říct všem výmluvám adios?
Ne nadarmo se říká, že je snazší odůvodnit si,
Strach ze selhání, milosrdná lež, potřeba úcty, respektu i uznání nás vede k mnoha výmluvám i lžím. Častokrát si ani neuvědomíme, kolikrát za den vyslovíme nepravdu. Není už nejvyšší čas, říct všem výmluvám adios?
Ne nadarmo se říká, že je snazší odůvodnit si, proč něco udělat nemůžeme, než abychom se zvedli a prostě to udělali. Podle toho měníme i své chování a názory. Všeobecně si sami na sebe klademe vysoké nároky, avšak ne vždy můžeme být 100% dokonalí podle vlastních představ, natož představ našeho okolí a to jde ruku v ruce s obelháváním. Vlastně tím ve finále lžeme i sami sobě a upravujeme si okolnosti k obrazu svému místo toho, abychom změnili své chování.
Řekněte výmluvám STOP
O tom jak ukončit vymlouvání a vymazat se svého slovníku
„až, by, ale, kdyby“ a jak realizovat to, po čem skutečně toužíme nám prozradí
Monika Nevolová v knize
„Bez výmluv!“ Dozvíte se však mnohem více. Například i to, jaký dopad má lhaní na společenskou sféru vašeho života. I milosrdnou lží, kdy kamarádce budete tvrdit, že jí ty šaty moc sluší, aniž by to byla pravda se dopouštíte lži. I když se jedná o "laskavou" lež, kterou druhá strana přijme, i když tuší, že to není pravda (jelikož často slyšíme jen to, co slyšet chceme), posouváte hranice společenského taktu a tvrdé lži do neznáma.
Netolerujte výmluvy ostatním
Nelíbí se vám výmluvy ostatních? Přestaňte je akceptovat. Nelíbí se vám, když vás někdo obelhává? Řekněte to nahlas. To stejné by ostatní měli udělat vám, aby se kolotoč vymlouvání konečně zastavil.
Výmluvy jsou velice často spojeny i s leností. Všeobecně leností k čemukoliv, kde bychom museli vyvinout nějakou činnost či úsilí. Díky elektronické době si mnoho úkonů ulehčujeme, snižujeme tak bohužel i kvalitu a posilujeme výmluvy na všechny strany.
Naučte se říkat pravdu
I netrpělivost, neschopnost či stereotyp mají veliký vliv na našem vymlouvání. Přitom říct pravdu je mnohem snazší, alespoň z hlediska toho, že se u toho tolik nenadřete. Vymyslet si dobrou výmluvu není nic jednoduchého, je nezbytné, abyste si ji dobře zapamatovali a kdykoliv byli schopní zopakovat. Navíc se na jednu výmluvu nabalují další a další, takže pokud spadáte mezi chronické zapomnětlivce, pak to nebude nic pravého pro vás.
Omezte množství slov, naučte se říkat pravdu tím, že ji budete jednoduše konstatovat. Říkejte pouze to podstatné, méně slov vám v tomto směru skutečně pomůže. A také vám více prozradí kniha Moniky Nevolové, která rozhodně stojí za přečtení. Alespoň pro ty, kteří již mají výmluv plné kecky.
„Lidé mají jen jedny ústa, ale mají dvě uši a dvě oči. Není to proto, abychom méně mluvili a více naslouchali a pozorovali?“
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)