6 vět, které nikdy neříkejte své dceři! Proč? Dozvíte se v následujícím článku.

6 vět, které nikdy neříkejte své dceři! Proč? Dozvíte se v následujícím článku.

Stává se to občas nám všem, že nervy přetečou a z úst se linou slova, na která později nejsme pyšné a moc dobře víme, jak naše blízké ranila. Hlavně děti, jejichž mozek si určité věty přebírá choulostivěji, mohou být slovy svých matek poznamenány až do konce života.


Stává se to občas nám všem, že nervy přetečou a z úst se linou slova, na která později nejsme pyšné a moc dobře víme, jak naše blízké ranila. Hlavně děti, jejichž mozek si určité věty přebírá choulostivěji, mohou být slovy svých matek poznamenány až do konce života. Co by vaše dcera nikdy neměla slyšet? Na co si dát pozor? To prozradíme v následujícím článku. o-MOM-DAUGHTER-facebook

„Jsi stejná jako tvůj otec!“

Tahle věta zabolí, obzvláště pokud se sploditelem svého dítěte nežijete, jste rozvedená a nebo nemáte dlouhodobě dobrý vztah. Dcera pochopí, že je pro vás ztělesněním všeho, co na jejím otci tolik nenávidíte. I když vy sama víte, že to tak není, ona to i po hádce a usmíření vědět nemusí. Některé děti pak naschvál utíkají právě do náruče otce, aby vás za tato slova vytrestaly.  

„Kéž by ses nikdy nenarodila!“

Zaručeně nejhorší věta, jakou kdy kterákoliv matka mohla říci a spolehlivý zabiják dobrého vztahu mezi dítětem a rodičem. I kdyby bylo sebehůř, raději se pětkrát kousněte do jazyka, než vypustíte něco tak jedovatého. Dalšího komentáře nejspíš není třeba.  

„Jsi úplně neschopná.“

Někdy se prostě zdá, že máa3ee3efcb8ff1eab_mother-and-daughter.preview vaše dcera obě ruce levé a přidělává více práce, než užitku, ale i tak se vyhněte těmto slovům, vedou k úbytku sebevědomí (stejně jako následující věta) a chuti doma pomáhat.  

„Nikdy z tebe nic nebude.“

Pokud toto budete své dceři opakovat při každé hádce, opravdu z ní nevyroste úspěšná mladá žena. Matka, nejdůležitější člověk počátku jejího života, jí totiž podkopal sebedůvěru, tak proč by se snažila?  

„Proč nemůžeš být víc jako tvá sestra?“

Každé dítě je unikátní, proto nic nezabolí tak, jako vědomí, že někomu nejste dost dobrý sám za sebe. Obzvlášť bolestivé je slyšet podobná slova od rodiče. Srovnávání se sourozencem a nadzdvihování jeho kvalit nad kvalitami ponižovaného dítěte je opravdu nefér, obzvlášť když je obecně známo, že spolu sourozenci přirozeně soupeří už odmala o to, kdo bude ve všem ten lepší.  

„Vypadni a nevracej se!“

Taková slova nikdy nemyslíme vážně, ale kdo ví, jak si je ratolest přebere. Možná pak bude pozdě na omluvy, z televize k nám denně pronikají tucty takových příběhů.     Jakou nejhorší větu jste řekla své dceři? Jak jste situaci urovnala?