Jak nemít doma dřív či později mama hotel?
Poslední dobou je tento jev vidění stále častěji. Vy se honíte za penězi a kariérou, kdežto vašim dětem sice pokročilý věk ukazuje na dospělost, ale jejich chování a přístup k životu prozatím ne. Jak tedy potomky nasměrovat a vypustit do života na vlastní pěst? Jinak by se vám taky jednou mohlo stát, že budete mít doma povaleče, co nestuduje, nepracuje a utrácí dny lelkováním.
„Moje sestra má doma pětadvacetiletého syna, co namísto toho, aby zvedl zadek od počítačových her a našel si práci, se nechává vydržovat svou matkou, která mu všechno i v tak pokročilém věku připraví až pod nos. Je opravdu smutné, kam ta dnešní mládež spěje. Rozhodně nemám nic proti, když děti bydlí s rodiči, podílejí se na výdajích a sami si vydělávají, ale těm, co žijí na účet svých rodičů, bych nekompromisně sbalila kufry, aby mi ukázaly, jak se takovým přístupem k životu dokáží o sebe postarat. Velký díl viny má na tom vše samozřejmě i Marta, že tohle vše mladému toleruje,“ uzavírá Dáša a poukazuje na stále častější problém dnešních „dětí“.
Proč to tak dopadá?
Postřeh: V roli mamánků jsou vesměs mladí muži a není se čemu divit, že s nadšením zůstavají doma, kde jim štědrá maminka tohle všechno zajistí. Pak si sice můžete stěžovat kamarádce, co že vám to z toho šikovného chlapce vyrostlo, ale musíte si uvědomit, že na takový standard jste ho z velké části přivykla vy sama.
Aby vám také takový scénář nevpadl do života, zkuste vaše děti vést k zodpovědnosti, musejí vědět, že zábava je sice fajn, ale přichází na řadu, až po důležitých věcech, co nesnesou odklad. Výchova dětí není snadným úkolem, ale pokud to vezmete za dobrý konec, určitě vaše dítě opustí hnízdo naprosto automaticky a k tomu s výzvou poprat se životem a zařídit si ho podle představ.
Nekupujte jim úplně všechno, i když si to můžete dovolit!
Je jasné, že všechny základní potřeby, co se týká jídla, oblečení, pomůcek do školy a jiných, platíte vy. Pokud ale váš dospívající potomek po vás žádá zbrusu nový telefon, tablet, nebo nekřesťansky drahou počítačovou hru, normálně mu řekněte, že na takový „luxus" si může sám vydělat brigádničením. Dostatek všeho, co děti chtějí, totiž vyloženě vede k tomu, že všechno budou brát jako samozřejmost a navíc si nezačnou vážit hodnoty peněz. U menších dětí školou povinných, žádejte za takové dary například zlepšení se ve škole spolu s plněním domácích povinností jako je vynášení odpadků, venčení psa, nebo luxování.
Nepraktikujte doma program all inclusive
Chápeme, že chcete dětem, co nejvíc zpříjemnit dětství a tak jim otrokářsky všechno chystáte do posledního detailu. A to je chyba. Naučte je samostatnosti, přizvěte je k přípravě večeře, ať vidí, že nic se opravdu samo nenachystá, pak se budou umět nejen obsloužit, ale zvládnou něco dobrého k snědku připravit i vám, když přijdete z pracovní porady úplně grogy. Domluvte se s dětmi také na pravidelných povinnostech a trvejte na nich.
Pár praktických tipů na závěr!
Jakmile přijde domů s diplomem, nebo ukončí studium a chce i přesto zůstat u vás bydlet, domluvte se na částce, kterou se bude podílet na chodu domácnosti. Středoškoláky určitě posílejte na brigádu. Naučí se hospodařit s penězi a pochopí, že zadarmo jim skutečně nikdo nic nedá. Dávejte dětem od prvopočátku kapesné, pochopí, že když budou chtít něco dražšího, budou si muset na danou věc našetřit.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)