Prostřeno jako od cateringu

Ačkoli je jídlo na hostinách samozřejmě to nejdůležitější, záležet si musíte dát i na prostírání a jeho servírování. Oslavy narozenin, výročí nebo svatební veselka jsou skvělou příležitostí posbírat své přátele a rodinu a pobavit se s nimi nad dobrým jídlem a tře


Ačkoli je jídlo na hostinách samozřejmě to nejdůležitější, záležet si musíte dát i na prostírání a jeho servírování.

Oslavy narozenin, výročí nebo svatební veselka jsou skvělou příležitostí posbírat své přátele a rodinu a pobavit se s nimi nad dobrým jídlem a třeba sklenkou kvalitního vína. Takové slavnostní sešlosti ale zahrnují také prakticky a hlavně krásně prostřené stoly. Cateringové společnosti, které tohle všechno připravují, si ale bohužel nemůžeme dovolit všichni. To ovšem neznamená, že musíte oželet krásně vypadající hostinu! V tomto článku vám nabídneme několik tipů na elegantní, slavnostní a přitom jednoduché prostírání stolů!

Tip 1: barevná jednoduchost

Čím méně barev použijete na samotném prostírání a nádobí, tím více vyniknou chutné, šťavnaté barvy jídla a kytic ve vázičkách. Máte-li celou oslavu v určených barvách (např. svatební – bílá a fialová), držte se těchto odstínů i u slavnostního stolu. Pokud ne, zvolte jednu nenápadnou, pokud možno světlou barvu (pastelové a krémové odstíny, bílá) a jednu či dvě výrazné (zelená, modrá, fialová, červená, růžová, oranžová).

Světlými ubrusy pokryjte celou plochu stolů, tmavým úzkým pruhovým ubrusem pokryjte jejich střed – sem se umístí mísy a tácy s jídlem a výzdoba, zatímco na bílých částech budou talíře, příbory a skleničky.

Veškeré nádobí se snažte sladit také, tácy a příbory by měly ladit (stříbrná ke stříbrné, zlatá ke zlaté, barevná k barevné).

Tip 2: Chutné servírování chutného jídla

Jak je známo, jíme nejen ústy, ale i očima. Esteticky líbivé servírování jídla je z toho důvodu velmi důležité. Pojmete-li hostinu formou švédského stolu, vymyslete si symetrický systém rozložení mís na stole (například v opačném pořadí: přílohy - salát – maso – ovoce/zelenina – dort – ovoce / zelenina – maso – salát – přílohy), aby se lidé na obou koncích stolů nemuseli natahovat pro pochoutky, které se nabízí. Malé mističky s omáčkami nebo zákusky můžete rozmístit do zbylých volných prostor.

Na samotné tácy se snažte jídlo naskládat co nejlákavěji. Bramborový salát můžete určitě dozdobit lístky bazalky a vyřezávaným rajčátkem, maso můžete obložit zelnými listy nebo třeba plátky citronu… Zároveň jednotlivá jídla (chody) pečlivě oddělte do různých nádob, aby si lidé mohli nabrat jen to, co skutečně chtějí.

Tip 3: Podle etikety

Projděte si základy stolování – jak správně rozmístit příbory, talířky, skleničky… Jaké nádobky se hodí na různé druhy jídel a podobně. Nechcete si přece v tomhle uříznout ostudu! Budete-li servírovat lidem jídlo postupně po chodech, dávejte pozor i na správné držení talířů a načasování (hosté nesmí dlouho čekat ani jim nesmí být talíře brány z rukou).

Tip 4: Dekorace

Při zdobení slavnostních stolů můžete popustit uzdu své fantazii – kartičky se jmény, barevné ubrousky, aranžované kytice, svíčky, tematické předměty… Pamatujte ale na jednoduchost a nesnažte se stůl přeplnit. Při rozmisťování kytic si dejte obzvláště pozor na to, aby lístky nebo větvičky nelezly do mís a talířů a nezavazely při samotné hostině. Inspirovat se můžete v galerii obrázků.

Přejeme Vám krásné oslavování!

Text: Natalie K.