Česnek pro zdraví

Česnek pro zdraví

Jen zřídka se lidové léčitelství a věda tak shodnou, jako v případě česneku. A není divu:obsahuje téměř 400 různých léčivých a lidskému organismu prospěšných složek, mimo jiné vzácnou těkavou látku allicin. „Česnek funguje detoxikačně, je vhodný k odplísnění or


Jen zřídka se lidové léčitelství a věda tak shodnou, jako v případě česneku. A není divu:obsahuje téměř 400 různých léčivých a lidskému organismu prospěšných složek, mimo jiné vzácnou těkavou látku allicin. „Česnek funguje detoxikačně, je vhodný k odplísnění organismu, má silné antibakteriální a antibiotické účinky, které jsou padesátkrát vyšší než u penicilinu,“  říká známá fytoložka a bylinkářka Venuše Studničková, a připomíná, že při konzumaci syrového česneku naše vnitřnosti vstřebají jen malou část účinných látek.

Česnek pro zdraví

Čtěte také: Stres škodí nejen siluetě, ale i zdraví!

 

Ty se ztrácejí i sušením nebo vařením. Nejúčinnější je podle odbornice užívat česnek v podobě kapslí, nebo ještě lépe tinktury: „Hodnota allicinu a sirných sloučenin obsažených v česnekové tinktuře dosahuje až sedmi set násobku oproti ostatním formám. Pokud se účinné látky dostanou do těla a krevního oběhu v kapkách, jsou později vylučovány plícemi, střevy, kůží a močí. Tak jsou postupně dezinfikovány všechny orgány, kterými látky z česneku projdou. Mezi lidmi běhají recepty na přípravu česnekových tinktur, kapek a past, ale osobně doporučuji volit hotové přípravky od autorizovaných firem. Tinktura je vyrobena z kvalitního českého česneku, a navíc umožňuje přesné dávkování odpovídající vaší tělesné hmotnosti,“ dodává Venuše Studničková.

Čtěte také: Nenechte si léto zkazit mykózou!

Predátor na ženské potížeČesnek pro zdraví

Přirozenou obranyschopnost poševního prostředí má jen každá pátá žena.Problém je v tom, že vnitřní rovnováha může být snadno narušena, čímž se do těla dostávající nežádoucí mikroorganismy způsobující nepříjemná zánětlivá onemocnění, či kvasinkové infekce. A statistiky hovoří o tom, že 75 % žen onemocnělo alespoň jednou za život vaginální mykózou. Hlavní účinná látka česneku, allicin, omezuje růst houby Candida albicans, a poradí i s dalšími intimními problémy.

Tip: „Zkuste Allivictus intim - česnekovou tinkturu můžete aplikovat přímo na postižené kožní okrsky nebo sliznici, například při nepříjemných pocitech svědění, Rovněž je účinné nakapat tinkturu na menstruační tampon a vkládat jej do pochvy. Léčbu byste měla provádět čtrnáct dní. Pro dosažení většího efektu můžete užívat i orální kapky. Díky allicinu, který má silné antibiotické účinky, pomáhá nejvíce při léčbě mykóz.“

Čtěte také: Co škodí srdci?

 

Na pomoc srdci a cévám

Sirné látky obsažené v česneku upravují hladinu cholesterolu v krvi, ředí krev a snižují krevní tlak. Navíc chrání před kardiovaskulárními a civilizačními chorobami. Významnou složkou je Hydrogen sulfid, který rozšiřuje srdce a cévy, a tím umožňuje lepší prokrvení tkání.

Tip: „Látky z česneku začnou působit okamžitě, aby však jeho účinky byly trvalejší, je třeba ho užívat pravidelně dle návodu.“

Čtěte také: Sláva teplé vodě!

K podpoře mozkových funkcí

Neschopnost udržet myšlenku a neschopnost opustit myšlenku, je podle Járy Cimrmana neduh stáří. Největší schopnost uchovávat myšlenky máme ve věku mezi devatenácti a jednadvaceti lety. Pak se paměť výrazně zhoršuje a zapomínání se stává stále častější součástí našeho života.

Tip: „Účinné látky česneku obsažené v tinktuře pomáhají prokrvení mozku, čímž se zlepšuje soustředění a krátkodobá paměť. Doporučuje se i lidem s rozsáhlejším poškozením paměti, protože výrazně zlepšuje její fungování.“

Česnek pro zdravíPro hezkou postavu

Česnek odstraňuje škodlivé střevní bakterie v žaludku a ve střevech, a nejen to. Díky účinným látkám dochází k rychlejšímu odbourávání cukru z krve. Schopnost snižovat hladinu krevního cukru není významná jen pro nemocné cukrovkou, ale také v boji s nadváhou.

Tip: „Česnek podporuje uvolňování noradrenalinu, který uvádí do pohybu spalování tuků. Rozproudí látkovou přeměnu, a podporuje tak metabolismus při hubnutí.“ 

K celkovému posílení organismu

Česnek zastavuje množení baktérií a virů, čímž také podporuje imunitu. Tento jeho účinek hraje pozitivní roli při nachlazení a chřipkových onemocněních.

Tip: „Tinktura zvyšuje pocení a zlepšuje odkašlávání, proto je vhodná jako doplněk léčby při onemocněních horních cest dýchacích, jako je chronický zánět průdušek či katar horních cest dýchacích. Pomáhá při opakovaných angínách, u bolestí v krku nebo u hmatných uzlin.“

Máte ráda jídla s česnekem, ale nedělají vám dobře?

Nikdy česnek za syrova neroztírejte, nelisujte, ani nemačkejte. Abyste nedráždili žlučník a vyhnuli se pocitům těžkosti v žaludku, nasekejte ho na miniaturní kostičky. Pokud ho chcete přidat do hotového jídla, do salátů, na topinky či do pomazánek, pak ho chvilku zpěňte jako cibulku. Takhle připravený ke konzumaci je lépe stravitelný.

Chcete zkusit česnekovou tinkturu a bojíte se, že vám způsobí problém?Česnek pro zdraví

Osoby mající problém s konzumací česneku obecně by měly začínat s užíváním česnekových kapek po malých dávkách. Tak omezíte nebo zmírníte případné nežádoucí reakce, které jen dokazují účinky tinktury. Pokud se projeví, pokračujte postupným zvyšováním denní dávky až po jejich odeznění.

Čtěte také: Vitamíny a minerální látky na jídelníčku

Česnek se vyrovná deseti matkám

Ke slávě česneku přispěl americký dokumentární film Garlic Is As Good As Ten Mothers (Česnek se vyrovná deseti matkám), který se letos objevil na MFF v Karlových Varech. Skvělá výprava do historie konzumace, a především za kulinářskou i léčivou mocí této „páchnoucí růže“ připomíná, že česnek nám pomůže od všech zdravotních neduhů a prodlouží nám život.

Vyhlášenou restaurací v jednom z nejkrásnějších měst Ameriky, San Franciscu, je The Stinking Rose (Páchnoucí růže). Zde, jak už název napovídá, je hlavní ingrediencí česnek. Najdete tu všechno, od česnekového kuřete až po česnekovou zmrzlinu. Pokud nemáte cestu do San Francisca, můžete zkusit stejnojmennou restauraci v Beverly Hills, nebo alespoň zalistovat jakoukoli mezinárodní kuchařkou – jídla s česnekem totiž spojují chutě všech lidí na světě!

Text: DD