Základem zdraví je správné dýchání

Základem zdraví je správné dýchání

Dýchání je něco, co potřebuje každý. Je to něco, co je pro každého zadarmo. A přesto tuhle základní funkci našeho zdraví děláme špatně. Možná se ptáte, jak by mohl někdo dýchat špatně? Přeci, kdyby dýchal špatně, pak by tu už nebyl. Není to ale tak jednostranné. N


Dýchání je něco, co potřebuje každý. Je to něco, co je pro každého zadarmo. A přesto tuhle základní funkci našeho zdraví děláme špatně. dýcháníMožná se ptáte, jak by mohl někdo dýchat špatně? Přeci, kdyby dýchal špatně, pak by tu už nebyl. Není to ale tak jednostranné. Nedostatečné dýchání totiž může stát za spoustou zdravotních problémů. Asi budete překvapení, ale více než 3/4 populace dýchá špatně. Když se narodíme, umíme dýchat správně, bohužel nám to v průběhu života zkazí životní styl, špatné držení těla a vlastně i celá naše společnost. Za tím však mohou v řadě stát mnohé zdravotní komplikace, kterých se nemůžete zbavit.

Nejčastější chyby při dýchání

Nejčastější vadou při dýchání je ta, že nezapojujete bránici a mezižeberní svaly, ale pouze pomocné svaly a dýcháte tak „málo“ a mělce. Soustřeďte se na vlastní dech a dovolte každičké buňce svého těla, aby se pořádně nadechla kyslíku. Ten totiž dokáže s tělem i myslí malé zázraky. Druhým způsobem špatného dýchání je, že dýcháte pouze do břicha. Ochabují tak břišní svaly a tíha vám zůstane „ležet“ na bederní páteři. Někteří odborníci se shodují, že špatným dýcháním si můžete způsobit bolesti zad, hlavy a dokonce i migrény.

Jak správně dýchat?

Pomalu a hluboce. Nikam nespěchejte, dejte si záležet na tom, abyste se nadechli z plna hrdla a abyste tak posílili dýchání jako celek. Jestliže se vám bude zvedat hrudník, jde o hrudní nádech. Měli byste ale procvičit i brániční dýchání a to tak, že si v leže budete kontrolovat, že se vám při nádechu zvedá břicho, ale hrudník zůstává ve stejné poloze. Uvidíte, že si to podvědomě brzy osvojíte natolik, že se na správné dýchání nebudete již muset urputně soustředit.

Sportem ke správnému dýchání

Není nic lepšího než sportovní aktivity, které vás nutí správně dýchat. Značkou ideál jsou v tomto případě cvičení jako je joga a pilates. Výborně se ale naučíte dýchat i při svižné chůzi, běhu či jízdě na kole. Tělo vás k tomu totiž bude samo nutit. A kdy jindy začít s procházkami než právě na podzim? Dovolte svému tělu, aby správně dýchalo, zbavíte se tak možná svých migrén či bolestí zad a v neposlední řadě posílíte příční břišní sval, který je ke štíhlému pasu přímou jízdenkou.