Nenechte si léto zkazit mykózou!

Nenechte si léto zkazit mykózou!

Pokud vám však nepříjemný výtok, pocity svědění nebo pálení nic neříkají, gratulujeme, jste jedna z mála šťastných žen. Vaginální mykózy jsou totiž jedním z nejčastějších gynekologických problémů, se kterým se ženy setkávají, a kvůli kterým navštěvují ordinaci


Nenechte si léto zkazit mykózou!Pokud vám však nepříjemný výtok, pocity svědění nebo pálení nic neříkají, gratulujeme, jste jedna z mála šťastných žen. Vaginální mykózy jsou totiž jedním z nejčastějších gynekologických problémů, se kterým se ženy setkávají, a kvůli kterým navštěvují ordinaci gynekologa. Podle průzkumů tři ze čtyř žen prodělají mykózu alespoň jedenkrát za život, téměř polovina z nich jí trpí opakovaně. Pokud chcete období prázdnin a dovolených prožít takříkajíc bez úhony, zvlášť v horkých letních měsících nepodceňujte hygienu. Nepříjemným obtížím týkajících se gynekologických zánětů a podobných problémů můžete předejít také například používáním přípravků pro intimní hygienu.

 Kde se mykóza bere a jak poznáme, že ji máme?

„Mykózu vyvolávají kvasinky (zejména druh Candida albicans), které se běžně vyskytují v pochvě některých žen. Samy o sobě nejsou nebezpečné, ale když se naruší poševní rovnováha, začnou se množit víc, než je zdrávo,“ vysvětluje gynekolog Petr Kolek. Ke vzniku různých mykóz, poševních zánětů, vyrážek a plísní v letním období nejčastěji napomáhá koupání v bazénech a přírodních koupalištích, teplé a vlhké počasí, nadměrné pocení. Mykózy mohou podpořit také některé faktory, jako je užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, jídlo bohaté na cukry a také stres. „Typickým příznakem mykózy je svědění zevních rodidel, které může být mírné a často se objevuje přibližně tři dny před menstruací. Není doprovázeno výtokem a během menstruace samo odezní. V ojedinělých případech ale také může být poměrně nesnesitelné a někdy se mění až v pocity pálení v pochvě, které mohou být doprovázeny příznaky jako zarudnutí pochvy a zevních rodidel, bílý tvarohovitý výtok z pochvy, otok rodidel, pálení a řezání při močení, zápach výtoku nebo bolestivý pohlavní styk,“ doplňuje Petr Kolek, pražský gynekolog.

Čtěte také: Zbavte se nemoci ještě dříve, než vypukne

Dbejte o sebe

Důležitost intimní hygieny častokrát předčí i klasickou celkovou očistu, protože pohlavní orgány jsou mnohem citlivější než ostatní části těla. Naštěstí je náš trh poměrně dobře zásoben různými přípravky určenými pro intimní ženskou hygienu. Jedná se především o mýdla, emulze či gely, které zabraňují infekcím a zánětům, udržují a obnovují přirozené vaginální prostředí a eliminují vznik výtoků. „Důležité je používat takové přípravky, které jsou k tomu určeny. Každá žena si totiž nemusí uvědomit tuto okolnost a může použít přípravek, jehož pH je zásadité. Pokud by k tomu došlo, pH prostředí se vychýlí v neprospěch obvyklého kyselého pH a může být usnadněn vznik nemoci, protože dojde k přemnožení bakterií nebo kvasinek, na úkor v pochvě běžně přítomným lactobacilům a vzniku zánětu. Proto je třeba vědět, že běžná mýdla jsou zásaditá a navíc parfemovaná, což může dráždit,“ doplňuje Petr Kolek.

Čtěte také: Stres škodí nejen siluetě, ale i zdraví!

Mějte po ruce speciální přípravkyNenechte si léto zkazit mykózou!

I přes přísné dodržování intimní hygieny může každou ženu nějaká ta mykóza postihnout. V takových případech vám přijdou vhod speciální čípky, které se zavádějí do pochvy. S jejich používáním bývá spojen zvýšený výtok, takže se doporučuje používat čípky na noc. Navíc v noci, kdy jsme v klidu, se svědivý pocit, který mykózy doprovází, stupňuje. Vliv na jeho zintenzivnění má i teplo pod peřinou. Vyzkoušet můžete nehormonální přípravek CICATRIDINA® poševní čípky. Používají se nejen při svědění či pálení pochvy v důsledku poškození či odření poševní sliznice např. pohlavním stykem, infekcí plísněmi či herpetickými viry, při ztenčení sliznice po menopauze, v době kojení a při užívání nízkodávkované hormonální antikoncepce, ale také ke zlepšení přirozené vlhkosti, elasticity a odolnosti vaginální sliznice. CICATRIDINA® poševní čípky jsou klinicky ověřeným přípravkem s obsahem kyseliny hyaluronové, která je přirozenou součástí lidského organismu a základním stavebním kamenem kůže a sliznic. Přípravek je volně prodejný zdravotnický prostředek k dostání v lékárnách. 

Čtěte také: SSRI antidepresiva: ano či ne?

Pokud dojde k narušení přirozeného vaginálního pH při takových aktivitách jako je koupání v bazénu či ve vaně, pohlavní styk apod., je nezbytné mu okamžitě navrátit potřebnou rovnováhu, v tomto případě sáhněte po přípravku VITAgyn C®. Tento vaginální krém obnovuje a udržuje fyziologické pH v pochvě, napomáhá růstu přirozené laktobacilové flóry a navrací tak poševní rovnováhu. Dále napomáhá léčbě a prevenci bakteriálních vaginóz a infekcí močových cest. Přípravek obsahuje kyselinu mléčnou, která je přirozenou součástí zdravého kyselého vaginálního sekretu. Vaginální VITAgyn C® je bez zápachu a nezanechává skvrny na spodním prádle, je volně prodejný a seženete ho ve své lékárně.

Čtěte také: Srůsty způsobená bolest při pohlavním styku

Prevence je základNenechte si léto zkazit mykózou!

Prevence spočívá v uvědomění si faktorů, které ke vzniku kvasinkových infekcí přispívají, tedy faktorů, které narušují přirozené poševní prostředí. Velkým obloukem se vyhněte především koupání ve vodě, která nepůsobí důvěryhodně už na první pohled. Největším rizikem je koupání v chlorované vodě. Vysoký obsah chloru ve vodě totiž narušuje přirozené pH pochvy. Po koupání by se měla žena vždy osprchovat pokud možno pitnou vodou. Ženám, kterým se mykóza vrací, se doporučuje, aby si po koupání v problémové vodě udělaly poševní výplach. Vyzkoušet můžete například AFLOVAG®, první poševní výplach dostupný v České republice, který je připraven k okamžité aplikaci. Už se tak nemusíte bát složité přípravy roztoku a opakovaného použití toho samého aplikátoru. Ideální je na dovolenou, nosit ho můžete i v kabelce pro případ první pomoci, aplikovat ho můžete na toaletě nebo ve sprše. Poševní výplach na bázi čisticích přírodních výtažků umožňuje omytí, po kterém zůstává příjemný pocit svěžesti a čistoty. Má zklidňující účinky a snižuje překrvení i při chorobných stavech. Je volně prodejný a seženete ho v lékárnách. „Lékaři vaginální výplachy většinou nedoporučují, protože při hodně častém používání mohou narušit přirozenou vaginální mikroflóru. Ale pokud výplach použijete jako první pomoc při začínajících problémech, pro intimní hygienu na konci menstruace nebo jako oplach na zklidnění hráze po porodu, mohu hojedině doporučit,“ vysvětluje MUDr. Kolek. 

Nenechte si léto zkazit mykózou!

Čtěte také: S vaginální mykózou nemusíte hned běžet k lékaři

Schnoucí plavky přispívají k zapařování, pocení, mění pH v pochvě a mohou také způsobit podchlazení pánve. Mokré plavky svědčí kvasinkám, které mykózu způsobují, proto se po koupání vždy převlékněte. V létě zapomeňte na nošení úzkých džínsů, které mohou způsobit podráždění a opruzení kůže na místech, kde dochází k vzájemnému tření (okolí stehen a třísel). Typicky rizikové jsou i například punčocháče, totéž platí pro spodní prádlo, je dobré zaměřit se na bavlněné prádlo, neboť nylon a syntetika zabraňují prodyšnosti a zadržují vlhkost, tudíž opět dochází k přemnožení bakterií. Po každém sexuálním styku se osprchujte, ale pochvu vodou nevyplachujte, máte-li potřebu, použijte originální vaginální výplach, pitná voda má neutrální pH, a proto jako výplach pochvy není vhodná. 

Pokud léčba volně prodejnými antimykotiky nezabírá, potíže ani po třech dnech neustávají a naopak se přidávají bolesti při močení a pohlavním styku, bolesti břicha či horečky, rozhodně navštivte svého lékaře!

Text: Jana Tobrmanová