Děti a pitný režim

Děti a pitný režim

Děti ale obecně důležitost správného pití nechápou a často se tak maminky marně snaží dětem vnutit skleničku vody navíc. Děti sice možná „vodu nerady, protože je fuj“, ale pití bublinkových minerálek a sladěných nápojů je v létě snad ještě nevhodnější, než kdy


Děti ale obecně důležitost správného pití nechápou a často se tak maminky marně snaží dětem vnutit skleničku vody Děti a pitný režimnavíc. Děti sice možná „vodu nerady, protože je fuj“, ale pití bublinkových minerálek a sladěných nápojů je v létě snad ještě nevhodnější, než kdy jindy.

Čtěte také: Dítě sní tolik, co potřebuje

Množství tekutin

Faktem je, že dítě potřebuje větší množství tekutin než dospělý jedinec, a platí: čím menší dítě, tím více vody potřebuje na jeden kilogram. Ideální je pak 1.6-2.5l, závisí to i na věku a průměrné váze a výšce dítěte (viz tabulka níže). Většinu z tohoto množství by potom měla tvořit obyčejná voda. Ohled také berte na to, kolik energie vydá dítě při běhání po venku, sportu, učení, kolik času stráví na sluníčku a také kolik toho za den sní.

Nejdůležitější je vhodné rozložení nápojů během dne. Těžko donutíte svoje ratolesti vypít půl litru vody naráz, ale ani nepostřehnou, pokud jim stejné množství vody podáte v několika menších dávkách.

Věk:                                 Průměrně litrů na den: 

4-7 let                             1,6

7-10 let                           1,8

10-13 let                         2,2

Děti a pitný režimPití během dne

Snídaně: stoprocentní ovocný džus, čaj, mléko nebo kakao, sklenička o objemu okolo 250ml

Svačinka: během dopoledne by děti měly vypít kolem 2-3 sklenic čiré vody, dohromady tedy cca. 500 až 600ml.

Oběd: dobrý džus, jablečný mošt nebo čajík určitě bude k obědu chutnat, a máme dalších 250ml

Svačinka: další dvě až tři skleničky vody a cca. 500ml

Večeře: Během večeře děti vypijí další skleničku pití (250ml), ale po večeři by samozřejmě neměly vypít větší množství tekutin naráz. Na noční stolek můžete dítěti postavit hrneček s vodou, kdyby mělo v noci žízeň.

Jak vidíte, celkem nenápadně se nám do jednoho dne povedlo naskládat více než půl druhého litru různých tekutin.

Čtěte také: Proč si děti koušou nehty?

Děti a pitný režim

Jděte příkladem

Pokud chcete, aby děti braly pitný režim zodpovědněji, jděte příkladem. Prospěje to i vašemu zdraví, snadněji se soustředíte a přidáte si na kráse, neboť hydratované vlasy a pokožka jsou o poznání krásnější a jemnější.  Předejdete tím také bolesti hlavy, únavě a dokonce prý i nadbytečnému stresu.

Text: Natalie K.