Vyrobte si sama: módní šortky

Vyrobte si sama: módní šortky

Co budete potřebovat: Základ: staré džíny nebo kraťasy, savo, starý kartáček na zuby s prohýbanými štětinkami, popřípadě větší kartáč, kartonové či novinové podložky, ochranné rukavice, nůžky, hadřík Zdobení: tvrdý papír, kus krajky, barvy na textil, bavlnky, cvo


Co budete potřebovat:Vyrobte si sama: módní šortky

Základ: staré džíny nebo kraťasy, savo, starý kartáček na zuby s prohýbanými štětinkami, popřípadě větší kartáč, kartonové či novinové podložky, ochranné rukavice, nůžky, hadřík

Zdobení: tvrdý papír, kus krajky, barvy na textil, bavlnky, cvočky

Čtěte také: Stylové džíny, které vám budou slušet

Začínáme

Pracovat budeme s naprosto obyčejnými kraťasy v klasické džínové barvě, pokud chcete docílit co nejaktuálnějšího vzhledu, vsaďte na vysoký sed. Můžete mít jak přímo šortky, tak i džíny (obléknete si je, naznačíte délku požadovaného střihu fixou, přidáte 3-4cm na zahnutí okraje (aby šortky „nepelichaly“), ustřihnete a doupravíte). Levně můžete skvělé kousky sehnat v second handech. Na podlahu si rozložte noviny nebo jinou podložku a dovnitř šortek vložte karton. Savo si nalijte do kelímku.

Vyrobte si sama: módní šortky Zesvětlování a vytváření textury savem

Savo bude džíny hezky zesvětlovat, takže jej můžete kartáčkem nanášet v pruzích, celoplošně (větším kartáčem nebo hadříkem), nebo pomocí stříkací techniky (o kraj kelímku, vytvoří na šortkách, módní „batikovaný“ efekt).

Čtěte také: Trhejte džíny!

Zábavná a kreativní část

Teď popustíme uzdu svojí fantazii! Vylepšit a zkrášlit své šortky můžete mnoha způsoby. Pokud přiložíte k šortkám zajímavou krajku a přes ni nanesete savo, po zaschnutí budete mít na světlejších kraťáscích znatelný „otisk“ tmavší krajky, čímž naprosto uchvátíte svoje okolí! To samé platí i s puntíky – z kartonu (tvrdého papíru) si vystřihněte několik stejně velkých puntíků a pravidelně je rozmístěte. Voilá – elegantní a hravý vzorek!

Pokud o něžný a jemný vzhled až tak moc nestojíte, můžete vzít nůžtičky na manikúru a opatrně vytvořit na šortkách díry Vyrobte si sama: módní šortky a rozparky. Drsnějšího vzhledu docílíte přidáním kovových cvočků.

Bohémské elegance docílíte jednoduchou pruhovanou výšivkou z bavlnek a korálků nad kapsami. Geometrické vzory a zig-zag linky vyšít určitě zvládnete a bude to zcela určitě vypadat originálně.

Další možností je barvení. Barvami na textil můžete vytvořit skutečně originální kus oblečení! Oblíbené jsou kraťasy v barvách duhy, nebo i vodově rozpité dvě až tři barvy, šortky namočené v barvě jen na okrajích i vytvoření ornamentů pomocí štětců a špachtliček.

Čtěte také: Barevné jarní doplňky

Vyrobte si sama: módní šortky Na co si dát pozor

Pokud si nejste jistá, nebo děláte se savem poprvé, rozložte si práci do několika dní. Po každé nanesené vrstvě sava nechte šortky zaschnout a potom je vyperte a znovu vysušte. Jen tak budete mít přesnou představu o míře vybělení a viditelnosti vzoru (krajky, puntíků…). Nezapomeňte se také před žíravými účinky bělidla chránit rukavicemi, neotírejte si jimi obličej.

Text a foto: Natalie K.