Můj vysvlečenej deník, film plný lásek a karambolů

Mladá autorka upřímně popsala svůj svět, který prožívala ve svých sedmnácti letech a kupodivu její deníček nadchl jak nakladatele, tak i režiséra filmu Martina Dolenského, který se prý od knihy nemohl odtrhnout. „Teenagery často vnímáme jen jako hlasitou drzou bandu s tím,


Mladá autorka upřímně popsala svůj svět, který prožívala ve svých sedmnácti letech a kupodivu její deníček nadchl jak nakladatele, tak i režiséra filmu Martina Dolenského, který se prý od knihy nemohl odtrhnout. „Teenagery často vnímáme jen jako hlasitou drzou bandu s tím, že z toho jednou vyrostou, ale to je mýlka. Johana myslí, cítí, uvažuje a všechny karamboly a průšvihy, které ji potkají, nebo které sama způsobuje, jsou stejné v sedmnácti jako v sedmadvaceti. Navíc skvěle pozoruje a glosuje život kolem sebe,“ míní režisér.

Můj vysvlečenej deník, film plný lásek a karambolů

Čtěte také: Jiřina Bohdalová ve filmu Vrásky z lásky

Jak Veronika „johankovatí“

Stejně tak chválí knížku i představitelka hlavní role Johany – herečka Veronika Kubařová.  „Hlavně se mi líbilo, že to není jen samá legrace, že se tam probírají i závažnější témata. A výsledný scénář, který vznikl podle knihy, byl už psaný přímo pro mě… Stala jsem se Johankou, někdy jsem z legrace říkala, že „johankovatím,“ svěřila se půvabná herečka. Ve filmu snad není scéna, ve které by nehrála, a nutno říct, že se s rolí popasovala dobře. Na rozdíl od jiných postav v příběhu bylo chování a činy Johany smysluplné a díky herecké zkušenosti Veroniky i věrohodné.

Můj vysvlečenej deník, film plný lásek a karambolů

Není to jen legrace

Rozhodně nečekejte legraci o prvním sexu a namáhavé cestě k němu. Sex, alkohol a taky tráva jsou už dnes běžnou součástí života „pod 18“, úplně stejně jako láska, sny, zrada, rodiče nebo trapasy. Johanin deník je vysvlečenej tím, jak otevřeně s lehkou ironií a vtipem tenhle svůj dívčí a ženský život se vším všudy popisuje. Dotýká se i závažných témat, jako je pokus o sebevraždu z nešťastné lásky, nechtěné těhotenství s krásným neznámým, útok zákeřné choroby nebo domácí násilí. Přesto si film udržuje lehké, úsměvné tempo, takže v depkách se z kina určitě potácet nebudete. 

Můj vysvlečenej deník, film plný lásek a karambolů

Čtěte také:Leoš Noha: Šišlavej Áda je vtipnej jako já

 Herecké příležitosti

Kromě zmíněné Veroniky Kubařové se ve filmu výrazně herecky prosadila herečka Petra Špalková v roli Johančiny macechy Sáby. Její herecké kreace patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí. Trochu v jejím stínu se ocitl Igor Bareš v roli Johančina otce, bývalého rockera, dnes bulvárního novináře, který se vyznačuje tím, že nechce nic řešit a rád olizuje sklenice od kečupu. Nezapomenutelný a pro mladé divačky atraktivní je i roztomilý Jaroslav Plesl, který ztvárňuje třídního češtináře profesora Talacka. Z mladých herců se ve filmu objeví Berenika Kohoutová v roli drsné kokety Kassandry, výraznější herecké příležitosti dostaly Sandra Černodrynská nebo Marika Šoposká. Z mužských rolí asi nejvíc zaujme Martin Šesták v roli „božího“ Hagrida. Malou, ale významnou roli psycholožky si s chutí zahrála Simona Stašová. „Baví mě pracovat s mladými lidmi, nabíjejí mě energií, a tak jsem nabídku zahrát si v tomhle příběhu o mladých a s mladými s díky přijala,“ řekla herečka. 

www.ivavondrova.cz

Foto: Bontonfilm