Bylinky a zelenina jako domácí pomocníci díl III.

Bylinky a zelenina jako domácí pomocníci díl III.


Již potřetí vám přinášíme malý výčet bylinek a zeleniny, které by vám rozhodně neměly v kuchyni chybět.
A to nejenom jako dochucovadla jídel, ale také jako pomocníci k nezaplacení

 

MAJORÁNKA DO KABELEK

Majoránku u nás známe zhruba od 16. století. A již tehdy byla používána především jako odstraňovač pachů v kabelkách a taškách. Prášek z nadrcených listů majoránky skvěle poslouží jako leštěnka na nábytek. Majoránka však pomáhá i v čajích proti nachlazení a bolestem hlavy, v koupeli zase uleví od revmatických potíží.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Svůj název získala z latinského slova „salvare“, což v překladu znamená vyléčit nebo spasit. Šalvěj má blahodárný účinek na mozek, podporuje správnou činnost nervů, očí a žláz, zlepšuje paměť, koncentraci
a působí protizánětlivě. Také snižuje vylučování potu. Vyzkoušejte ji v čaji nebo v koupeli.

KOPR VONNÝ

I když nejste milovníci koprové omáčky, můžete si dopřát kopr v jiné podobě. Je totiž skvělým pomocníkem v mnoha ohledech. Zklidňuje žaludeční problémy i těhotenské nevolnosti, kojícím matkám pomůže k tvorbě mléka a zmírní kašel. Kromě kořene se používá z kopru vše. Ostatně byl využíván již ve starém Řecku a Římě
a to jak v kuchyni tak v lékařství. Koprová mast pro změnu zpevní vaše nehty. Semínka kopru obsahují silice, bílkoviny, železo, vitamín C, karoten i vápník. Dokáže tak skvěle prokrvit srdeční sval a snížit tlak. Nakonec pomůže při onemocnění ledvin nebo proti nespavosti. Ještě máte pocit, že byste se měli kopru vyhýbat?

ČESNEK MEDVĚDÍ

V poslední době se o něm hodně mluví. Česnek medvědí má totiž kromě skvělé chuti i léčivé účinky. Podporuje trávení, ničí střevní prazity, reguluje činnost žaludku. Snižuje krevní tkal, pomáhá proti nachlazení, při astmatu, urychluje hojení ran a vředů, posílí vaši paměť, ztiší křeče hladkého svalstva. I když je medvědí česnek skvělou potravinou, více užití má právě v léčitelství.

SATUREJKA ZAHRADNÍ

Tato bylinka se používá zejména ve spojení s luštěninami. Právě díky ní vás tento pokrm nebude nadýmat. Její kouzlo však tkví i v dalších blahodárných účincích. Saturejka pomáhá při střevních potížížch, bojuje proti střevním cizopasníkům, staví průjem a působí protizánětlivě.

ZELÍ

Již Hippokratés věděl, co v sobě zelí skrývá. Předepisoval ho svým pacientům, kteří onemocněli cystami, uretritidou a při zánětech močového měchýře. Listy zelí jsou plné bílkovin, organické kyseliny, obsahuje vitamíny C, Bl' B6, H, E, U, beta-karoten, kyselinu nikotinovou, pantotenovou, listovou, zdravé tuky, aminokyseliny, draslík, horčík železo a mnoho dalšího. Nejvíce má však právě vitamínu C, pro který dostal přízvisko vitamínové bomby. Zelí má protialergické účinky, podporuje hojení vředů, působí proti bakteriím, proti zlatému stafylokokovi a uleví při kašli. Zelí se však doporučuje i při léčbe dny a žlučníkových kamenů. Zelí se však zastane i přeměny sacharidů na tuky a cholesterol, proto je vhodné konzumovat ho při určité nadváze. I zubaři zelí doporučují pro posílení dásní. Můžete si ho vychutnat v čerstvé podobě, nebo také kysané, dle libosti každého z vás…