Velikonoční menu: Zapomeňte na tučná a těžká jídla
Stejně jako Vánoce jsou i Velikonoce svátky dobrého jídla. Na rozdíl od Vánoc však trvají pouhých pár dnů a díky tomu nám nehrozí abnormální váhový přírůstek a zažívací problémy. I když… Přestože jsou jarní pokrmy obecně méně kalorické, množství rozmanitého
Stejně jako Vánoce jsou i Velikonoce svátky dobrého jídla. Na rozdíl od Vánoc však trvají pouhých pár dnů a díky tomu nám nehrozí abnormální váhový přírůstek a zažívací problémy. I když… Přestože jsou jarní pokrmy obecně méně kalorické, množství rozmanitého jídla v kombinaci s alkoholem si dokáže s naším zažíváním nepěkně pohrát. Velikonočním stolům vévodí lehké vývary, pečené mladé maso, saláty z listové zeleniny a sladké dezerty – velikonoční beránci a velikonoční cukroví – všechny pokrmy hrají jarními barvami, mezi které patří žlutá, zelená, bílá a červená.
Pojďme se podívat na pár typických velikonočních menu, která v těchto dnech nabízí nejedna restaurace. Jako předkrm jsou podávána nejčastěji vejce upravená na mnoho lákavých způsobů – vejce plněná žloutkovou fáší,vejce podávané s kaviárem či plněná vejce s čerstvým křupavým pečivem. Lehounký předkrm doplňuje kvalitníbílé víno. Poté následuje polévka, povětšinou se jedná o vývar z mladého drůbežího masa, tedy kuřecí, kachní či slepičí vývar s domácími nudlemi či těstovinou. Další možnou variantou je vývar se svitky z čerstvých kopřiv,hrachový krém, jarní zeleninová polévka či polévka z kůzlečího kořínku. Hlavní chod často tvoří pečené mladé maso, příloha v podobě brambor a salát plný prvních jarních vitamínů. Kůzlečí, skopové, králičí a kuřecí maso, to jsou nejčastější druhy, které se objevují na velikonočním talíři. Hlavní chod střídá dezert v podobě velikonočního beránka z piškotového těsta.
Velikonoční tradice v dnešní době postrádají své místo, přesto mě příjemně překvapil počet velikonočních receptů, kterými jste autory právě vy, uživatelé portálu Vše o vaření. Hemží se to nejen tradičními recepty z dob našich babiček, ale prostor dáváte i své fantazii, která dokáže vykouzlit neuvěřitelné kombinace chutí a vůní. Dovolila jsem si vybrat a následně poskládat velikonoční menu, kterým se ostatně můžete inspirovat i vy. Vzhledem k vaší aktivitě jsem přesvědčena, že již máte napečeno několik druhů velikonočního cukroví a vše je připraveno na domácí velikonoční mazanec…
Velikonoční snídani může tvořit jemná drůbeží šunka, vejce vařená natvrdo, kyselé okurky, paprika a čerstvá pažitka. Další varianta velikonoční snídaně je obohacena o první zelené bylinky, jako je řeřicha a opět pažitka, v kombinaci s peprnými ředkvičkami, krůtí šunkou a vejci. Jestliže nehodláte dopoledne vyrazit do jarem provoněné přírody, mohli byste si zadělat na jarní oběd. Jako polévku doporučuji lehký vývar s kopřivovými svitky, případně mrkvovou polévku, která potěší zejména děti. Nezapomeňte také na velikonoční závin – jemné listové těsto naplňte sekaným masem a vejcem a nechte péct. Závin zaujme nejen vynikající chutí, ale taktéž kopečky, které vykouzlí právě celá vejce. Jako hlavní pokrm doporučuji nadívanou kůzlečí čtvrtku, případně jehněčí kotlety. Již tradicí jsou různé velikonoční nádivky, například mandlová, ořechová či zeleninová. Velikonoční menu završte moučníkem, nejlépe tradičním sladkým beránkem z třeného těsta, rozmanitým cukrovím nebo velikonočními jidáši. Skvělým tipem na čerstvé domácí pečivo jsou britské koláčky hot cross buns, ve kterých najdete kromě kandovaného ovoce i exotické koření.
Více tipů, rad a zajímavostí naleznete na portálu Vše o vaření
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)