Kolagen – zázračná ingredience mládí

Kolagen – zázračná ingredience mládí

Díky těmto znalostem však objevují nejen přirozené pochody spojené s účinky času na pokožce, ale také se způsoby, jak tyto pochody co nejvíce zpomalit. Jedním z hlavních aktérů
v těchto procesech je látka zvaná KOLAGEN. 


 

Tvorba vrásek

„Stárnutí kůže je dáno mnoha procesy. Mezi nejvýznamnější patří ztráta objemu tkání, tvorba hlubokých vrásek a změny kontur – obrysů specifických oblastí (obličej, krk, dekolt). Obecně se tyto změny charakterizují jako ztráta tzv. kožního objemu,“ vysvětluje MUDr. Karolína Kykalová.

A právě tyto změny ovlivňuje stav kožních vláknitých struktur, především kolagenu.
Kolagen je tvořený vláknitými proteiny, které se vzájemně spojují a vytvářejí tenká vlákna. Ta se následně pojí dohromady a vytvářejí vlákna, která jsou zodpovědná za elasticitu a odolnost pojící tkáně. V dermis (škáře) tvoří aktivní a strukturovanou síť, která pevně kotví pokožku. Tím tvoří její podpůrný základ a zajišťují tak plnost a prokreslenost obličeje.

 

Příčiny

Jedna z hlavních příčin: poškození kolagenových vláken. S postupujícím věkem se kolagenová vlákna (hlavní složky podílející se na plnosti kůže) poškozují a nejsou už schopné udržovat pevnost pokožky nebo vyváženou plnost obličeje. Tkáň v důsledku toho klesá směrem ke spodním částem obličeje a dříve plná místa jsou vpadlá.


Ztráta a proměny plnosti a tvaru obličeje jsou jedním z nejvýraznějších znaků stárnutí obličeje.
Jak ukazují klinické, anatomické a dermatologické výzkumy a jak potvrdila predikční studie laboratoří L’Oréal Paris zabývající se stárnutím pokožky, ochabování a úbytek objemu obličeje a krku tvoří, spolu s vráskami, jedny z nejvíce viditelných příznaků stárnutí.


Od 40. roku, s výrazným zrychlením okolo 44. roku, se ztráta plnosti obličeje projevuje stále výrazněji.

To vede ke vzniku vpadlých míst a postupné ztrátě jasných obrysů obličeje. Na krku se objevují hluboké vrásky a šlachy se stávají viditelnějšími. Obličej ztrácí na sytosti a jeho kontury jsou méně prokreslené.


Ztrátou pevnosti a tonizace kůže vznikají hluboké vrásky, kůže takzvaně povoluje. Se ztrátou kolagenních vláken, se snižuje i množství vody v dermis.

 

Kosmetické přípravky

V současné době existují možnosti, jak nežádoucí změny kolagenních vláken v kůži zpomalit. Jako prevenci nebo cílenou léčbu lze pravidelně užívat kosmetické přípravky s obsahem kolagenních struktur. V těchto přípravcích se aktivní látky vybírají a upravují tak, aby pomocí své struktury mohly proniknout až na místo účinku do střední vrstvy kůže. Zde pak dochází k interakci s vlastními molekulami kůže (především fibroblasty), zvýšení obsahu vody a dokonce může docházet i k částečnému obnovení vlastních kolagenních struktur (tzv. aktivace fibroblastů).

NÁŠ TIP - Syncare Longevity Maris Collagen
Jedná se o 28 denní kúra, určenou pro intenzívní regeneraci a omlazení pokožky obličeje. Obsahuje mořský kolagen, který stimuluje tvorbu vlastního kolagenu pokožky a tím její intenzívní regeneraci. Zpevňuje a tonizuje pleť a obličeji vrací jeho kontury. Vyplňuje drobné vrásky a díky obsaženému vitamínu C pleť současně projasní a sjednotí.  


Kúra na 28 dnů za 966 Kč

Více na www.syncare.czPřípravky Syncare je možné zakoupit v lékárnách a kosmetických salonech.


Kolagen vzniká ve speciálních buňkách – fibroblastech, které produkují aminokyseliny. Ty se skládají do bílkovinných řetězců, které se postupně spojují až do finální struktury kolagenních vláken. V kůži se kolagenní vlákna vyskytují především v druhé vrstvě kůže, v dermis – škáře, a méně v podkoží. Opět je jejich hlavní funkcí zajištění tzv. mechanické bariéry. V kůži se vyskytuje mnoho typů kolagenních vláken a jejich funkce je dána charakterem. Obecně platí, že obsah kolagenních vláken je závislý na několika faktorech (věku, pohlaví, zdravotním stavu a výživě).
V současné době patří mezi cíle estetické medicíny a kosmetologie podpořit novotvorbu vlastního kolagenu, udržet již vzniklé struktury a ochránit je před poškozením zevními vlivy.

Mezi aktivní kosmetické přípravky obsahující určitou formu kolagenu, které jsou nedílnou součástí boje proti stárnutí kůže, patří například Remodelační péče s kolagenem od L´Oreal Paris, která je velmi dobře vyváženým kosmetickým přípravkem obsahujícím aktivní látky.


Aktivní Pro-kolagen je přírodním produktem vojtěšky, bohaté na aminokyseliny (základní stavební jednotky bílkovin), vitaminy a minerály, jež vytváří unikátní přirozený koktejl, stimulující fibroblasty (buňky vyrábějící kolagen) k aktivizaci tvorby vlastního kolagenu. Díky přirozené novotvorbě dochází k postupnému doplňování a omezení dalšího odbourávání vlastních kolagenních vláken. Kromě tohoto efektu je důležitá i přirozená ochrana před nežádoucími účinky UVA záření.

Součástí boje proti stárnutí a tvorbě hlubokých vrásek jsou i aktivní biosféry, které jsou díky svému složení hygroskopické (tedy mají schopnost přijímat vodu). Mohou procházet (vstřebávat se) do horních vrstev pokožky a zde, díky svým strukturám, udržují vodu v místech, kde je třeba. Tím dochází k aktivnímu udržení objemu kůže. K podpoře efektu patří polyamidová vlákna, která pomáhají srovnat povrchové nerovnosti pokožky, a laponit, silikonová sloučenina sodíku a hořčíku, který navázáním na povrchové struktury pokožky opticky zjemňuje a zmatňuje povrch kůže.

 

 

 

 

 

Text: DD