Už je to tady , nebo je to planý poplach?

Už je to tady , nebo je to planý poplach?


Začly vám porodní stahy? Nešilte!

Ojedinělé děložní stahy /kontrakce/ vás mohou provázet už od půlky těhotenství. Ty pravé "porodní " přichází  v pravidelných intervalech a provází vás až do porodu. Jejich intenzita a délka trvání se postupně zvyšuje. Pokud rodíte poprvé, není třeba při první kontrakci šílet. Prvorodičkám se doporučuje vyrazit do porodnice když mají stahy po pěti minutách cca jednu hodinu. Vícerodičky by měly vyrazit už s pravidenými děložními stahy.

Odtok plodové vody nepřehlédnete

Někdy nejdřív odteče plodová voda. Za normálních okolností je to čirá tekutina a vyteče jí najednou takové množství, že to určitě poznáte. Neznamená sice samotný začátek porodu, ale důvod k odjezdu do porodnice to určitě je. Porodní bolesti se většinou dostaví tak do 24 hodin po odtoku vody. Je tu ale riziko vniknutí infekce do porodních cest a nebezpečí výhřezu malých částí plodu, pokud ješte není hlavička sestouplá v malé pánvi. Proto po odtoku vody plodové na nic nečekejte a nechte se dopravit do vámi vybrané porodnice, kde jste registrovaná.

Co je hlenová zátka?

Známkou blížícího se porodu může být odchod hlenové zátky. Zarůžovělý hlenový výtok, vás sice může vyděsit, ale ve skutečnosti nejde o nic závažného, porod zpravidla začne tak do tří dnů. Pokud si ale nejste jistá, lepší je dopravit se k lékaři, který vám vaše podezření potvrdí.

 

Co jsou" poslíčci?"

Poslíčci jsou jakási předzvěst porodních bolestí. Vypadají jako skutečné kontrakce, s tím rozdílem, že jsou nepravidelné a nemají otevírací efekt. Zpravidla se vyskytují kolem dvou týdnů před porodem a jsou běžnou součástí těhotenství. Ať už vám začne porod jakkoli, snažte se zachovat klid a dopravit se co nejdříve do porodnice. Vždy je lepší přijít třeba víckrát a zbytečně, než jednou a pozdě. V porodnici se na vás určitě nikdo nebude zlobit.

 

 

 

 

 

Text: jh