Dítě sní tolik, co potřebuje

Dítě sní tolik, co potřebuje


Když to sníš, dostaneš čokoládu 

Tak tohle, jistě i u vás používané rčení, je naprosto nevhodné. Nic neslibujte. Nechuť k jídlu není kázeňský problém, proto ani opak není důvod k odměně. Navíc si dítě snadno osvojí heslo " něco za něco" a tím i reflex
k ovládání rodičů prostřednictvím jídla. Jaké návyky si dítě osvojí v raném dětství, s těmi bude žít i dál a naše představa, že ho později naučíme něco jinak, je nesmyslná.

 

Proč nechce jíst?

Je těžké rozlišit zda dítě nechce jíst kvůli vedru, únavě, nemoci a nebo se jen chová vzdorovitě. Dalším důvodem může být špatná hygiena v rodině. Poměrně často děti nejí z psychických důvodů. Příčinou může být rozvod, stěhování, nástup do školky ,úmrtí v rodině. Při urputném nucení do jídla získá dítě až odpor k jídlu ,zvrací a odmítá jej úplně. Důvodem nechutenství může být i obyčejná rýma.

 

Jak podpořit chuť k jídlu?

Dítě musí mít v první řadě hlad a potravu přijímat za účelem najíst se. Dětská strava musí být rozmanitá
a barevná. Hodně může pomoci i fantazie. Zeleninu můžeme krájet na různé tvary a na talíři můžeme dětem vytvořit překvapení. Stravu můžeme připravit společně s nimi formou hry. Při jídle by nás nemělo nic rušit. Při pohádce nebo filmu se dítě na jídlo nesoustředí a mnohdy ani neví, že něco snědlo. Pokud chcete, aby dítě dobře jedlo, asi hodinu před hlavním jídlem by nemělo nic jíst ani pít. Kolem třetího roku jsou děti obvykle vzdorovité a zařadit nový pokrm do jídelníčku není vůbec jednoduché. Je na nás mít trpělivost a pokrmy opakovaně nabízet dokud si jej dítě neoblíbí. Ke zvýšení chuti k jídlu se doporučuje vitamín skupiny B
a kvasnice. Pobyt na čerstvém vzduchu by měl být samozřejmostí.

Chyby ve výživě dětí

Pokud dítě odmítne jídlo, nedávejte mu náhradní stravu. Vydržte a nepodlehněte jejímu žadonění. Vyplatí se vám to. Zpočátku bude vyvádět, ale pozdději zjistí ,že nic nenadělá a začne si jídla vážit. Snažte se nehodnotit zdraví podle chuti k jídlu. Pokud dítě zrovna nechce jíst, může být unavené, nemá zrovna" čas a náladu" na jídlo, ale nemusí být hned nemocné. Pokud dítě nevydalo moc energie také nemá velkou potřebu jíst. O co sní míň, dohoní druhý den. V předškolním období se zpomaluje růst a tím klesá i chuť k jídlu. Porce jídla, kterou dítě sní vám může připadat malá, ale dítě samo pozná , kdy má dost. Děti také nesmí vidět, že je při jídle úzkostlivě sledujete.

Jak má vypadat dětská strava ?

Dětská strava musí být rozmanitá, mít dostatek bílkovin a zapomínat nesmíme ani na tekutiny. Nejvhodnější je čistá pramenitá voda a doporučuje se šípkový čaj, který je bohatý na vitamín C. V předškolním věku je nutné naučit dítě snídat. V tomto věku je nesmírně důležitá pravidelnost. Tělo sice není připravené přijmout potravu hned po probuzení, ale až po menší fyzické zátěži. Není nic lepšího ,než malá ranní rozcvička. K snídani se hodí mléčné nápoje, pečivo a sýrové nebo tvarohové pomazánky. K obědu je vhodné libové maso, (důkladně tepelně opracované) nebo ryba a jako příloha je nejvhodnější rýže nebo brambory.. K večeři potom stačí kaše nebo zeleninový nákyp. Zapomínat nesmíme ani na svačiny, kdy je vhodné ovoce, zelenina nebo jogurty či tvaroh. Na noc se nedoporučuje moc bílkovin. Nevhodné jsou luštěniny a vejce.

 

A na závěr?

Na heslo "dojez ať můžu umýt talíř "zapomeňte. Nejen, že není správné děti do jídla nutit, ale ještě v něm můžete vypěstovat sklon k přejídání a následné obezitě.

 

 

 

 

Text: jh