Pět tipů, kde najít letošní ztracenou zimu

Pět tipů, kde najít letošní ztracenou zimu


Pokud ale patříte k těm, pro které je zima absolutní nutností a rok bez sněhu pro vás jako by nebyl, nebojte. Pořád je spoustu možností, kam se vydat za sněhem.

Ledovce: Tam, kde je zima i v létě

První a nejznámější varianta je hned nedaleko. Totiž v Evropě, v Alpách. Evropské nejvyšší hory nabízí hned několik míst, kam se můžete vydat i v létě na lyže, či snowboard a prožít neuvěřitelný paradox, který poskytuje lyžování v teple a možnost vykoupat se během jednoho dne v moři a odpoledne si užít sníh anebo naopak. Ty nejznámější ledovce najdete ve Francii a ve Švýcarsku, a ačkoli je tento zážitek oproti „klasickému“ lyžování v zimě o něco dražší, rozhodně stojí za to. No v případě, že se zima nepovede tolik, jako ta letošní, jsou ledovce stoprocentní zárukou, že tam sníh bude. A to i na těch v Rakousku a Itálii, které jsou přece jen dostupnější.

Island: Klid i vášeň v harmonickém ledovém opojení

Kdo by řekl, že v Evropě se dají najít i taková místa, která jako by vypadla z jiného světa. Island je přesně takový. Na jednu stranu ledově klidný (to když se necháte unášet krásou bílých ledovců a sněhem pokrytých plání), na druhou stranu vášnivě ohnivý (to když se necháte svést tamními sopkami). Island sice není přímo místem na lyžování, zajisté vás ale okouzlí krajina, kde se můžete nekonečně dlouho procházet, aniž byste narazili na známky civilizace. Pokud chcete ledové uklidnění, Island je to pravé.

Kanada: Divoká země plná uklidňujících zákoutí

Další ze zemí, která nabízí netradiční kulturu, ale také možnost lyžovat celoročně je nám poněkud vzdálenější Kanada. Pokud zrovna nemáte v plánu lovit lososy a pozorovat medvědy, můžete se vrhnout na adrenalinové lyžování, tedy tzv. heliskiing, který spočívá v tom, že namísto vleků máte k dispozici helikoptéru, která vás vysadí na kopci, ze kterého před vámi ještě nikdo nesjel a vás tak čeká neuvěřitelná cesta okouzlujícím panenským sněhem. A pak znovu a znovu…  A největší výhoda? Tohle potěšení není nijak omezeno roční dobou, můžete vyrazit kdykoli. Takže třeba teď, když „naše“ zima stávkuje.

Aljaška: Souboj o přežití vyhrává ten nejsilnější

Výše zmíněná Kanada není jedinou zemí, kde se dá prožít zajímavé dobrodružné lyžování s helikoptérou. Podobný adrenalin nabízí také Aljaška – téměř zapomenutý stát Spojených států amerických – jejíž vrcholky jsou jako stvořené pro lyžování či snowboard. Vedle těchto sportů ale Aljaška nabízí také možnost hodiny dlouhých výletů na psích spřeženích, jejichž rychlost a síla ohromí každého.

Severní polární kruh: Okouzlující pustina

Pokud patříte mezi nadšence, jejichž nejoblíbenějším čtivem je magazín National Geographic a v televizi se nedíváte na nic, než stejnojmenný kanál, jistě oceníte možnost vypravit se na místa, která pro vás prozatím zprostředkovávají pouze fotografové či kameramani. Není to o moc složitější, než si koupit přes internet nové ponožky. Jenže v tomhle případě vám sice nejspíš nebude teplo, ale zato prožijete pocit, jako byste sami byli vědci zkoumajícími přírodu Severního pólu, anebo reportéři zachycující tamní atmosféru. Pocit, že je konečně ta pravá zima, je zaručen.

PS. Pro ty, kterým se za zimou nechce příliš daleko, máme jeden opravdu pikantní způsob, jak si pro zimu dojít – stačí pomocí vyhledávače Google zadat „let it snow“ a uvidíte, co najdete. Budete jistě překvapeni.