Coco Chanel královna francouzské módy

Hlavní roli Coco Chanel dokonale ztvárnila talentovaná francouzská herečka Andrey Tautou, která zazářila už ve filmu Amélie z Montmartru. Dětství v klášteře Coco Chanel se narodila 19. srpna 1883 ve francouzském městečku Saumur jako Gabrielle Bonheur Chanel. Dětství strávila


Hlavní roli Coco Chanel dokonale ztvárnila talentovaná francouzská herečka Andrey Tautou, která zazářila už ve filmu Amélie z Montmartru.

Inspirujte se fascinujícím životem královny francouzské módy Coco Chanel

Dětství v klášteře

Coco Chanel se narodila 19. srpna 1883 ve francouzském městečku Saumur jako Gabrielle Bonheur Chanel. Dětství strávila v klášterním sirotčinci a v klášterní škole. Ve svých dvaceti letech začala pomáhat své tetě v obchodu s oděvy jako švadlena, po večerech si přivydělávala zpěvem v nočních barech, kde získala přezdívku „Coco“ – Miláček. Od ostatních dívek se lišila nejen stylem oblékání, ale i svou ctižádostí. Díky známosti s bohatým chovatelem koní Etiennem Balsanem poznala svět dostihů a dostala se do vyšší společnosti. Během té doby už začala navrhovat – klobouky.

Osudovým se jí stalo setkání s její jedinou životní láskou, britským diplomatem Arthurem Capelem, s jehož podporou otevřela v Paříži a Deauville několik obchodů s luxusními klobouky. V roce 1916 slavnostně otevřela svůj první salón.

Čtěte také: Nestárnoucí Casanova Alain Delon

Nový stylInspirujte se fascinujícím životem královny francouzské módy Coco Chanel

S Coco Chanel vstoupil do módy úplně nový styl. Originální košilové šaty, úplety nebo proslulé malé černé. Coco se inspirovala oblečením svých milenců a své módní kreace propagovala tím, že je sama nosila. Vytvořila dnes zřejmě nejznámější parfém na světě Chanel No 5, o kterém Marilyn Monroe prohlásila, že je jedinou věcí, kterou nosí do postele. Koncem třicátých let se Coco Chanel stala nejbohatší módní návrhářkou Francie a oblékala takové hvězdy jako Audrey Hepburn nebo Jacquelin Kennedy.

Její zářivou kariéru na nějaký čas přerušila druhá světová válka. Coco uzavřela všechny své butiky kromě jediného, v němž se prodával Chanel No 5. Po válce žila Coco devět let ve Švýcarsku, ale v roce 1954 se znovu vrátila do Paříže a otevřela zde svůj butik. Coco Chanel zemřela ve věku 88 let, pár dní předtím, než měla v Paříži představit svou novou kolekci haute couture. Její duch ale stále v módě přežívá dál, značku Chanel nemohl začít zastupovat roku 1983 nikdo jiný než Karl Lagerfeld, jeden z nejuznávanějších a nejvlivnějších světových módních návrhářů druhé poloviny 20. století.

Čtěte také: Blanka Matragi: „JEDU DÁL“

Královna módy

Coco Chanel způsobila módní revoluci a obrátila život žen naruby. Byla klíčovou osobností v oblasti utváření šatníku tehdejší moderní ženy a jedním z nejlepších módních návrhářů 20. století. Právem se jí tak říká královna módy. Inspirujte se při šálku voňavé kávy fascinujícím životem slavné návrhářky a poznejte její cestu ke slávě ve snímku Coco Chanel. Inspirujte se fascinujícím životem Coco Chanel spolu s kávou Carte Noire. Pusťte si ho a vychutnejte si příběh ženy, která navždy změnila svět módy a svět žen.

Text: DD