Chřipka přichází s podzimem

Chřipka přichází s podzimem

Chřipka je jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, odhaduje se, že jím ročně onemocní až téměř deset procent obyvatel. Na vině je nepříjemná schopnost chřipkových virů rychle měnit své vlastnosti, což jim umožňuje vzdorovat obranným mechanismům napadeného organismu.


PROJEVY ONEMOCNĚNÍ

Pro chřipkové onemocnění je typická poměrně náhle se objevující horečka, bolesti kloubů a hlavy, zabrat dostanou i dýchací cesty. Nicméně projevy nákazy chřipkovými viry jsou poměrně pestré. Nemoc se může projevit jak třeba ve formě zánětu dýchacích cest, tak i jako horečnaté onemocnění. Bohužel se objevují i stavy s vysokou horečkou, kdy může u pacienta dojít i k selhávání funkcí životně důležitých orgánů. Ohrožené jsou zejména plíce. Horečka trvá čtyři až pět dnů. U pacientů v té době dochází k překrvení hrdla, nos je u nich hůře průchodný, nicméně se obvykle nejedná o klasickou rýmu.

JAK SE JÍ VYHNOUT A JAK JI LÉČIT?

Chřipkové viry se přenáší kapénkovou cestou a na zasažených předmětech jsou nebezpečné až několik hodin. Proto je třeba dávat pozor na věci, kterých se běžně dotýkáte, jako jsou kliky od dveří či obyčejné zábradlí u schodiště, zejména ve veřejných prostorách. Dokud si ruce pečlivě neumyjete, dejte pozor, abyste se jimi nedotýkali jídla, které jíte. Rovněž hrůzný zvyk naslinit si prst, než otočíte stránku v knize je nejen neestetický, ale pro přenos chřipky naprosto optimální.

U nekomplikovaných případů je základem léčby klid na lůžku, zajištění dostatečného množství nápojů. Rozhodně se nedoporučuje jakákoliv aktivita. Nezřídka se používá přípravků tišících kašel nebo usnadňujících vykašlávání. Antibiotika nemají u nekomplikované chřipky léčebný efekt. Ke slovu přicházejí až při zjištění takzvané bakteriální superinfekce, tedy ve složitějších případech, kdy je naprosto nezbytná péče lékaře. Běžné nekomplikované chřipkové onemocnění trvá obvykle od sedmi do deseti dnů, nicméně po odeznění horečky únava a vyčerpanost často přetrvávají po tomto období týden i déle.

 

REDAKČNÍ TIPY:

Bylinná mast pomůže při nachlazení, bolestech hlavy i zad

Arthrosan od tradičního českého výrobce ALPA obsahuje výtažky z levandule, rozmarýnu, eukalyptu, hřebíčku, máty a skořice  v kvalitním masťovém základu s včelím voskem. Silou přírody mírní akutní i chronickou bolest bez vedlejších účinků. Mast můžete použít na problémy se zády, při zánětech kloubů nebo když Vás bolí hlava. Obsahuje kafr a mentol, které bolavé místo zchladí a uleví od bolesti. Po Arthrosanu můžete sáhnout i při nachlazení. Uvolňuje totiž dýchací cesty a zmírňuje záněty dutin.

  Prodává se v 30 ml balení za 68 Kč.

 

Více také na www.alpa.cz

 

 

 

 

 

Text: (miž)