Co dělat když…se bojíte zubaře?
Že se zuby čistí pravidelně dvakrát denně už zajisté víte. Ale víte také to, proč se zubaře bojíte? Nejspíše asi vycházíte ze špatné zkušenosti. Ty však díky své pečlivosti vůbec nemusíte mít. Navíc… i moderní medicína vám vyjde vstříc. Pravidla zubní hygieny K
Že se zuby čistí pravidelně dvakrát denně už zajisté víte. Ale víte také to, proč se zubaře bojíte? Nejspíše asi vycházíte ze špatné zkušenosti. Ty však díky své pečlivosti vůbec nemusíte mít. Navíc… i moderní medicína vám vyjde vstříc.
Pravidla zubní hygieny
K pravidelné péči o chrup by neměl patřit jen kartáček na zuby a pasta, ale také používání malých mezizubních kartáčků, zubní nitě a ústní vody. Jedině tak se můžete dokonale zbavit nečistot, které se usazují v ústech a mohou položit základní kámen tvorbě zubního kazu. Zubní kartáček by měl být spíše měkký nebo střední tvrdosti, vlákna by měla být hustá a rovně zastřižená. Podle MUDr. Berana by se měl zubní kartáček používat následovně: „Vložíme kartáček do úst, přiložíme jej na rozhraní zubu a dásně, nakloníme kartáček do úhlu 45º tak, aby štětinky kartáčku směřovaly do prostoru mezi zubem a dásní, a provádíme drobné krouživé pohyby i tak, že pocítíme zubní štětinky v mezizubním prostoru. Takto si čistíme celá ústa a následně pak z mezizubních prostor odstraníme plak pomocí mezizubních kartáčků. Ideální je čistit si chrup po každém jídle nebo alespoň ráno a večer.“ Krom čistění zubů bychom měli zbavovat plaku také jazyk a pravidelně ošetřovat dásně, které často krvácí kvůli zánětům. V lékárnách lze na ně koupit speciální preparáty.
Čtěte také: Hollywoodský úsměv vykouzlí jen správná dentální hygiena
Pravidelnost, základ úspěchu
Strach nám kolikrát v pravidelných návštěvách křesla zubaře brání. Proto není výjimkou, že se odhodláme vždy jednou za pět let, kdy už bolestí skoro nemůžeme skousnout, a to se pak dějí věci. Zubař nám samozřejmě nejprve vynadá, poté vyvrtá, v horším případě vytrhá pár zubů, nechá si zaplatit tučnou částku a my na něj zase na několik let zanevřeme. Málo z nás si ale uvědomuje, že právě tímto se dopouštíme základní chyby. Pravidelnými kontrolami (nejlépe dvakrát do roka) totiž můžeme jakémukoli vrtání či trhání předejít. Dáme tak zubaři prostor zub včas vyléčit.
Anestezie pro „odvážné“
Pakliže patříte mezi ty, kteří trpí už při samotném zbavování zubů zubního kamene, můžete při jakémkoli úkonu zubaře požádat o lokální znecitlivění. To je možné provést dvěma způsoby – pomocí injekce, kterou zubař velmi tenkou jehlou vpíchne do dásně nad zubem, který bude spravovat tak, že to téměř neucítíte, či pomocí zmrazovacího spreje, který zubař aplikuje na potřebné místo. Sprej ošetřovanou oblast poté zchladí a tím znecitliví.
Čtěte také: Když už módním trendům podléhají i zuby!
Vrtačka, co nevrtá
Původní turbínové vrtačky mohou být dnes nahrazovány laserovými, které pomocí optického paprsku dokonale odstraní zubní kaz. Zákrok je rychlý, bezbolestný a významně redukuje destrukci zdravé zubní tkáně. Detekuje totiž zubní kaz, odstraní ho a zdravou zubní tkáň šetří. „Naší snahou je i bezbolestně ošetřit kazy a defekty u pacientů, kterým velký strach ze zubního ošetření, jenž je často získaný z negativních zážitků z dětství, bránil několik let v návštěvě zubaře. Při ošetření se snažím odblokovat negativní zkušenosti a umožnit jim při dalších návštěvách zubní ordinace zubní ošetření bez stresu,“ uvedl doktor Luboš Beran, který patří mezi první zubaře v České republice, kteří nabízejí bezbolestné ošetření kazu.
Text: Jana Tobrmanová
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)