Vyzrajte na podzimní nemoci – Díky otužování!!!

Vyzrajte na podzimní nemoci – Díky otužování!!!


Pochopitelně můžete vaši budoucí rekonvalescenci ponechat v rukou osudu a spoléhat na populární tabletky, šumáky a léky, které bývají nejčastějším „záchranným stéblem“, když už se bakterie a viry ujmou vlády nad vaším organismem. Nebo můžete udělat něco pro to, aby si na vás tito záškodníci zdravého organismu vůbec ani netroufli.

Otužilost

Znamená vytvoření a upevnění podmíněných a nepodmíněných reflexů na změny vnějšího prostředí. Díky otužování, nejen, že můžete zabránit všudy přítomným chorobám, aby vás skolily, ale navíc má tento proces pozitivní účinky na nervovou soustavu a metabolismus (tedy postavu).

Střídavé působení tepla a chladu na povrch těla, pomáhá rozproudit krev, a tak se dá doporučit zejména bledým jedincům, s věčně studenýma rukama a nohama. Prokrvení funguje tak, že teplo vyvolává rozšíření vlásečnic
v kůži a naopak chlad je zužuje.

Střídavé působení tepla a chladu nutí vlásečnice rychle se rozšiřovat a zužovat. Tento "trénink" vlásečnic má význam při rychlosti reagování na změny teploty okolí.

Začátky…

Otužování není hubnutí – rozhodně není tak složité a nestojí tolik přemáhání, nicméně i k tomu, aby se člověk začal pravidelně a účinně otužovat je zapotřebí trochu důslednosti, síla vůle, ochota překonat lenost a chuť uvědomit si význam celé procedury! Začít byste měli nejprve doma. Pokud s otužováním nemáte žádné zkušenosti, nejlepší je při sprchování zkusit to nejdříve s vlažnou vodou a postupně ji ochlazovat. Nejvhodnějším časem je ráno a ne večer, přičemž v zimě by studená voda měla na vaše tělo dopadat
1 až 3 minuty. Případně můžete vyzkoušet střídavý proud teplé a studené vody.

Studená voda by zásadně měla směřovat od vašich nohou směrem nahoru. Takový postup vyzkoušejte asi 2-krát během jednoho sprchování a ukončete ho studenou vodou. Příznivě na organismus působí i saunování. V současnosti si můžete vybrat mezi několika variantami, ale pro správný efekt byste měli absolvovat alespoň jedno týdně. Samozřejmě, i zde platí jisté zásady, určitě se mu však vyhněte v případě, že máte horečku, akutní zánět, vysoký krevní tlak nebo srdečně-cévní problémy. Stejně byste se o vhodnosti saunování měly poradit s lékařem, pokud trpíte nějakou jinou chorobou.

Vyšší level

Plavání je výborným procvičením celé postavy, neboť současně namáhá všechny svaly, zatímco např. běhání formuje hlavně nohy a zadek. Bezesporu je pro náš organismus přínosné jakékoliv plavání, ale pokud se rozhodneme pro Vyzrajte na podzimní nemoci – Díky otužování!!!" width="260" height="390" />chladnou, studenou nebo ledovou vodu, přistupuje ještě výrazný vliv na celý lidský organismus, zejména na cévní
a nervový systém. Samozřejmě si nelze říci, že od zítřka začneme plavat venku v zimě, a rovnou do vody skočit. Organismus se musí na takový výkon připravit postupně. S otužováním je vhodné začít už u malých dětí, se zimním plaváním potom u otužilých jedinců od patnácti let výše. Věnovat se mu může každý, jehož zdravotní stav to dovolí, až do pozdního věku.

 

Individuální přístup

Při každém druhu otužování je třeba věnovat zvláštní pozornost nohám, které jsou u většiny lidí na účinek chladu nejcitlivější, protože jsou nejméně otužilé. Denní mytí studenou vodou, tření až k mírnému zarudnutí
a občasné chození naboso může jejich otužilost významně zvýšit. Velmi vhodným způsobem se lze otužovat při cvičení a sportování ve volné přírodě, ve vodě, na sněhu, u moře. Zde se příznivý účinek otužování ještě zesiluje.

 

 

 

 

 

Text: Ela procházková