Když se hubnutí náhle zastaví, nezoufejte.

Začala jste hubnout, kila šla dolů bez problému, motivace byla obrovská. A najednou rána z čistého nebe – ručička váhy se nechce pohnout! Než si začněte dělat starosti, měla byste vědět, že kolísání hmotnosti o jeden nebo dva kilogramy v průběhu dne je běžné a normál


Začala jste hubnout, kila šla dolů bez problému, motivace byla obrovská.

A najednou rána z čistého nebe – ručička váhy se nechce pohnout! Než si začněte dělat starosti, měla byste vědět, že kolísání hmotnosti o jeden nebo dva kilogramy v průběhu dne je běžné a normální. Odborníci na hubnutí proto doporučují kontrolovat svou váhu maximálně dvakrát za týden, vždy v tentýž čas. „Měli jsme klientku, které to nedalo, a vážila se několikrát denně. Pak se zbytečně stresovala tím, že jí váha kolísá. Doporučili jsme jí vážit se jen dvakrát za týden. Ke svému překvapení začala hubnout podle nastaveného plánu. Jednou z podmínek zdravé redukce váhy je psychická pohoda,“ říká Gabriela Knosová, specialistka na výživu a tělesný pohyb z brněnského Institutu kompliment.

Když se hubnutí zastaví

Mrkněte na: Co patří k dokonalé ženě: Pevné a vytvarované pozadí

 

Krátkodobé zastavení hubnutí nebo i přechodný nárůst hmotnosti u žen nejčastěji způsobují periodické hormonální změny. Nedejte se tedy odradit, když nehubnete podle svých představ během ovulace nebo menstruace. Během těchto dní se může vaše hmotnost i zvýšit, a to až o jeden až tři kilogramy!

Když se hubnutí zastaví


Dalšími příčinami zastavení redukce váhy může být nasazení antikoncepce nebo substituční hormonální terapie v případě menopauzy, nepravidelné vyprazdňování, zácpa a nadměrné zadržování tekutin v organismu. Stejně tak vyčerpání a stres. Dále mohou hubnutí bránit i užívané léky, jako například antihistaminika, betablokátory, perorální antidiabetika, antidepresiva a jiné, například hormonální léky.

Čtěte také: Hubnoucí rajčatování

 

Pokud se tedy ručička váhy zastaví

a nechce se dále pohnout, je třeba v první řadě přehodnotit životosprávu a v případě chyby ji co nejdříve napravit. Pokud to nepomůže ani po dvou týdnech, je vhodné se obrátit na odborníky, kteří se hubnutí věnují profesionálně. „Zastavení poklesu hmotnosti nepodceňujte, protože v některých případech může být jedním z prvních příznaků onemocnění. Například může signalizovat polycystická ovaria, hypofunkci štítné žlázy, inzulinovou rezistenci, cukrovku nebo jiná onemocnění,“ říká Gabriela Knosová z Institutu kompliment. Odborník na hubnutí zanalyzuje příčiny zastavení redukce váhy (většinou je chyba opravdu jen v jídelníčku a pohybu), v případě vyloučení chyby dodržování redukčního režimu vám potom doporučí lékařské vyšetření.

Vyhrajte s dokonalou ženou dokonalé ceny

Text: mž