Vykoupejte se bez rizika

Co vám hrozí? Je-li voda v níž se koupete závadná, pak vám hrozí rozličné obtíže. Ty se týkají často pokožky, problematické jsou zejména bolestivé vyrážky. Časté jsou rovněž průjmy či záněty spojivek. Bohužel to však není vše. Obsahuje-li voda sinice, může dojít


Co vám hrozí?

Je-li voda v níž se koupete závadná, pak vám hrozí rozličné obtíže. Ty se týkají často pokožky, problematické jsou zejména bolestivé vyrážky. Časté jsou rovněž průjmy či záněty spojivek. Bohužel to však není vše. Obsahuje-li voda sinice, může dojít k alergickým reakcím a také k různě intenzivní otravě organismu.

Sinice jsou schopny produkovat toxiny a pak záleží na tom, jaké množství se vám do těla dostane. Ty pak mohou způsobit různé stupně otravy, od lehčí formy spojené se žaludečními potížemi a bolestí hlavy až po závažnější stavy, kdy se mohou objevit až problémy s játry.

Kde a v čem se koupat

Aby koupání pod širým nebem bylo spojeno jen s příjemnými zážitky, je nutné především zvolit to správné místo, kde se budete koupat. Tedy bezpečné místo s nezávadnou vodou. Ale jak ho poznat? Naštěstí existuje řada ukazatelů, podle nichž se lze docela dobře orientovat.

Výstražná by měla být především barva vody. Nazelenalá barva vody, v nezřídka avizuje přítomnost sinic. Tyto nazelenalé a nebezpečné bakterie jsou při přemnožení naštěstí viditelné pouhým okem. Drží se u hladiny a vytváří na ní typický tmavě zelený povlak. Nejčastěji se vyskytují koncem léta. Spatříte-li něco podobného ve vodě, pak v tomto případě nic neriskujte a nesmáčejte si v podobné vodě ani palec!

Přítomnost sinic ve vodě otestujete, když naberete trochu vody do průhledné lahve nebo sklenice a necháte ji chvilku ustát. Pokud bude voda zakalená rovnoměrně či se vytvoří zákal u dna, jde o řasy či běžné částice v přírodní vodě většinou běžně přítomné. Ty by neměly způsobit zdravotní komplikace. Situace je opačná, jsou-li zelené částečky v nádobě u hladiny. Pak se pravděpodobně jedná o sinice. Tento jednoduchý test vám zabere doslova jen pár minut, ale může vám ušetřit řadu nepříjemných a podstatně déle trvajících „zážitků“.

Text: (miž)