Perly – symbol luxusu

Perly jsou oblíbené již od pradávna a to především v módě. Panovníci po celém světě nosili šaty poseté pravými perlami a ještě v 19. století bylo nošení perel pouze výsadou králů a vysoké šlechty. Nosila je dokonce i Kleopatra, která je používala také ke zhotovení náp


Perly jsou oblíbené již od pradávna a to především v módě. Panovníci po celém světě nosili šaty poseté pravými perlami a ještě v 19. století bylo nošení perel pouze výsadou králů a vysoké šlechty. Nosila je dokonce i Kleopatra, která je používala také ke zhotovení nápoje lásky a rozpouštěla je ve víně. Údajně mají po vypití afrodiziakální účinky.

V antickém Řecku perla znamenala znak čistoty, pro Římany symbol půvabu a blahobytu. Čínští lékaři perly používali k léčení šílenství a Arabové z nich vyráběli elixír mládí. Rozpustili perly v octu a tento nápoj údajně omlazoval.

Jak vznikají perly?
Existují perly mořské a říční (sladkovodní). Ty mořské jsou cennější a mohou dosahovat dokonce velikosti až 14 mm! Nejvzácnější jsou pravé perly, které byly vyloveny z hlubin oceánů.
Perla vzniká tak, že se do lastury dostane zrnko písku. Perlorodka se ho snaží izolovat a obalí ho vrstvami perleti. A za několik let z něj vznikne perla. Pak je náhoda, zda ji někdo nalezne či ne. Největší výskyt perel je v oblasti Perského zálivu, Austrálie, Japonska. Na Francouzské Polynésii se dokonce dají nalézt černé perly.
Perly se dají pěstovat i uměle a to tak, že se do lastury perlorodky chirurgicky vloží malá kulička, z které se zhruba do 3 let stane perla. Tyto kultivované perly se na přelomu 19. a 20. století masově rozšířily do celého světa a dnes už si perlový náhrdelník díky tomu může dopřát skoro každá žena, aniž by ji to finančně zruinovalo.

Zajímavosti o perlách:
Největší nalezená perla, zapsaná v Guinessově knize rekordů se nazývá Perla z Laotze či Alláhova perla a váží 6,37 kg. Její průměr je 14 cm a délka 24 cm. Byla nalezena v roce 1934 v Palawanu na Filipínách.

Prášek z perel je velmi oblíbený v kosmetice, protože má údajně omlazující, revitalizační, detoxikační a harmonizující účinky.

Perly a šaty ve stylu„malé černé“ vám dodají eleganci a noblesu. Podívejte se třeba na Audrey Hepburn ve filmu Snídaně u Tiffanyho, kdy má na sobě klasické černé šaty, podpořené jednoduchým perlovým obojkem s ozdobnou sponou a vypadá prostě božsky.
Zhruba 90 % všech perel jsou dnes perly uměle vytvořené a vypěstované na perlových farmách.

 

Jak se starat o perly

Perly jsou přírodním materiálem a je třeba o ně pečovat. Narušuje je kyselé prostředí, a je proto potřebné chránit je před lidským potem a po každém použití je lehce otřít vlhkým hadříkem. Mohou se poškodit mechanicky stykem s tvrdými předměty nebo horkem.
Potřebují–li očistit, můžeme je omýt ve slabém mýdlovém roztoku měkkým hadříkem. Nejlepší je ale ponechat údržbu perlových šperků odborníkovi.

Všichni odborníci se shodují v tom, že nošení na lidském těle perlám prospívá, jsou pak lesklé a zářivé. Naopak, když je někdo schovává dlouho v šuplíku nebo trezoru, mohou zmatnět a někdy i popraskat.

Umělé perly vznikly v Japonsku

Za zakladetele pěstování perel umělou kultivací je považován Japonec Kokichi Mikimoto (1858 – 1954), který
založil první farmu pro chov perlotvorek a pokoušel se vypěstovat umělé perly. Po mnoha nezdarech (nedařilo se mu vypěstovat dostatečně velké a kulaté perly) svoji metodu zdokonalil a krásné umělé perly byly na světě. Lidé je sice nejprve odmítali jako falešné, ale postupně si je celosvětově oblíbili kvůli jejich nižší ceně a dokonalosti.

Zhruba 90% všech perel jsou dnes perly uměle vytvořené a vypěstované na perlových farmách. K těm nejvíce ceněným patří perly Mikimoto. Sladkovodní perly bývají stejně krásné jako ty mořské, obvykle jsou však menší. Mohou se rovněž kultivovat na perlových farmách, velkým producentem sladkovodních perel je Čína.

 

Text: DD