Velikonoční zvyky a tradice po celý týden

Velikonoční zvyky a tradice po celý týden

Většina z nás považuje Velikonoce za svátky jara. Jen málo kdo už ví, co vše se za jednotlivými dny opravdu skrývá. Dokonalá žena vám právě probíhající dny ráda přiblíží… 


Velikonoční neděli slavíme vždy první víkend po prvním jarním úplňku. Tedy po rovnodennosti.
Než však nastane velikonoční neděle, musí proběhnout tzv. pašijový týden a vzpomínka na Ježíše Krista.

Modré pondělí a Šedivé úterý

Většina lidí zná velikonoční dny již od Škaredé středy, pohané spojují velikonoce i s Modrým pondělím
a Šedivým úterý, kdy se věnovali především gruntování světniček.

Škaredá středa

Škaredá středa je připomínkou zrady, kterou přichystal Jidáš, tedy je symbolem smutku. Jestliže máte komín, vymeťte saze, ale za žádných okolností se neškareďte. Mohlo by vám to zůstat pro každou středu v následujícím roce.

Zelený čtvrtek

Ten si zejména pivaři spojí se zeleným pivem, co je však důležitější, zejména pro křesťany je připomínka večeře Páně, na které Ježíš ustanovil svaté přijímání. Od této chvíle „odlétají zvony do Říma“ a  až do Bílé soboty nahradí zvony děti s řehtačkami. Neméně důležité je na Zelený čtvrtek jíst zelené jídlo, například špenát, abyste byli po celý rok v plné síle a zdraví jako řípy.  Jsou však i pověry, které mluví o tom, že na zelený čtvrtek máte jíst zeleninu právě proto, abyste se postili. Jiní tradují pečení jidášů a sladkého pečiva na symbol zdraví. Nezapomeňte na zahradě věnovat péči i svým stromům. Lehkým zatřesením si údajně přivoláte lepší úrodu pro následující rok. A jestliže se vyhnete hádkám i zbytečnému půjčování peněz a věcí, pak se vám v celém roce bude skutečně dařit.



Velký pátek

To je den, kdy si křesťané připomenou v odpoledních hodinách ukřižování Ježíše Krista a konají se od třetí hodiny odpolední církevní obřady. Křesťané mají navíc tento den spojený s půstem. Kdysi lidé tradovali, že se v tento den mění voda v horských pramenech na víno.

Bílá sobota

Bílá sobota je nazývaná podle toho, že se v tento den bílilo a uklízelo. Ženy své světničky připravovaly na přicházející Boží hod. Představte si tedy sobotu jak den, kdy na stolech krom čistého ubrusy ležely jidáše, koláče a další dobroty. Je to také den pro zdobení vajíček a pletení pomlázky. Zvony se na Bílou sobotu vracejí z Říma, nastává poslední den půstu, ale především je to den vzkříšení Ježíše. V tento den se nekonají ani mše. Všude nastává ticho a smutek vyznávající Ježíše ležícího v hrobě.

Boží hod

Z Bílé soboty na Boží hod vstal Ježíš z mrtvých. Křesťané proto oslavují. V tento den upečte velikonočního beránka i mazanec.


Recept na dokonalý mazanec od dokonalazena.cz/recepty/print/751 

 

Velikonoční pondělí

Většina žen tento den asi příliš v lásce nemá. Zvykem však vždy bylo vyšlehat dívku či ženu čerstvými vrbovými pruty na znak svěžesti a zdraví. To proč dávají dívky chlapcům za odměnu vajíčka je symbolem oplodnění. V některých krajích se traduje i polévání vodou a jsou oblasti, kdy polévají ženy muže, a ne naopak. Za redakci Dokonalá žena vám přejeme krásné prožití velikonočních svátků. Užijte si je do sytosti.

 

A jak prožíváte Velikonoce vy?