Pít a zase pít
Problém dehydratace
Je úplně jedno, zda si radosti z letního pobytu u vody budete užívat v tuzemsku, třeba na Lipně, nebo v zahraničí u moře, váš organismus bude vždy potřebovat zřetelně více tekutin, než je obvyklý průměr v ostatních měsících roku. Sluneční paprsky mají vliv na krevní oběh, na látkovou výměnu, na imunitu a na tvorbu vitaminu D, ke které dochází působením UV paprsků. To jsou zřejmá pozitiva, ale vše má i druhou stránku a tou mohou být problémy z přehřátí. Tedy zejména úpal a úžeh. Úpal se dostavuje se po přehřátí organismu v důsledku horka
a dehydratace organizmu. Pokud má tělo málo tekutin, neodpařuje se z něj pot, neochlazuje se tak a dochází k přehřátí. Postiženého začne bolet hlava, má zrychlený tep, dýchání, mohou se dostavit závratě. Nezbytné je začít postupně doplňovat tekutiny, optimální je velmi lehce osolená voda. Podobné příznaky jako úpal má úžeh, který představuje podráždění mozku slunečními paprsky. Proto je třeba netrávit na žhnoucím slunci příliš dlouhou dobu, nosit pokrývku hlavy a opět chladit tělo nejen zvenčí ve vodě, ale i zevnitř dostatkem tekutin.
Co pít a kolik?
Platí-li pravidlo, že bychom běžně měli vypít alespoň dva litry tekutin, potom v létě to může být klidně
i dvojnásobek. Především je vhodné se zaměřit na vodu a minerálky. Nedoporučuje se pít přespříliš silně perlivých vod a slazených limonád. Tekutiny se snažte požívat pokud možno rovnoměrně po celý den. Nárazové pití při velké žízni totiž může přivodit takzvané převodnění, tedy stav až příliš zatěžující ledviny a srdce.
Text: (miž)
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)