Ohlédnutí Marie Rottrové

Ohlédnutí Marie Rottrové


Zajímalo nás, kdy si Marie Rottrová napsala svoji první písničku?

První melodii jsem si napsala v roce 1969 ve Švýcarsku, měla jsem s sebou text Vládi Čorta, který se mi moc líbil. Tehdy mě zcela pohltila soulová hudba, tak jsem – možná po vzoru černošského tria Supremes – napsala písničku v tomto stylu – Labutě.

Autorské písně se asi zpívají jinak než písně, které napsal někdo jiný…

Autorské zpívání je to nejlepší, co může být! Celý život vzhlížím ke zpěvákům, kteří si sami píší písně. Když si člověk napíše píseň sám pro sebe, stoprocentně si za ní stojí – nemůže uhnout a nemůže říct: hele, to jsem se sekla. Pokud stvoříte věc sám pro sebe, seknout se nemůžete. Takové písně vycházejí z vašeho vnitřku.

Kolik takových písní aktuální trojdeskový komplet obsahuje?

Jejich tu pětašedesát. Písničky, na kterých jsem se podílela, buď hudbou, nebo textem. Takže desetina tohoto výběru.

Čím je tento výběr tak výjimečný?

Především vychází v mém výjimečném roce, je rozložen na tři CD a mapuje celou moji dráhu od konce 60. let minulého století až po poslední novinkové album. A kromě největších hitů obsahuje i písně, které lidi tolik neznají, a myslím si, že by si je připomenout a poslechnout mohli.

Třeba?

Třeba písničku Dívka s dobrou pověstí. Tu jsem našla v archivu ostravského rádia – nikdy nevyšla na žádném nosiči. Je to písnička Zdeňka Bartáka a Jiřiny Fikejzové a je opravdu nádherná. Najednou jsem zjistila, že existuje píseň, která by na tomto výběru měla být. A pak taky písničky, na kterých jsem se podílela autorsky, buď jsem textovala muziku, nebo jsem psala hudbu na texty. Takové písničky jsou mojí výpovědí. A některé z nich nejsou už dnes příliš známé, protože vyšly dávno.

 

 

 

 

 

 

 

Text: DD