Na potítku aneb Jak neskočit do fontány v lodičkách

První fáze pocení není nijak nebezpečná, protože ji cítíte jen vy kůží, a ne vaše okolí čichem. Ale když se nemůžete osprchovat a převléknout, následuje druhý stupeň ohrožení, při kterém se do procesu zapojí bakterie a kvasinky. Těm stačí jen tři až čtyři hodiny k


První fáze pocení není nijak nebezpečná, protože ji cítíte jen vy kůží, a ne vaše okolí čichem. Ale když se nemůžete osprchovat a převléknout, následuje druhý stupeň ohrožení, při kterém se do procesu zapojí bakterie a kvasinky. Těm stačí jen tři až čtyři hodiny k tomu, aby se postaraly o biologický rozklad potu. Doprovází ho nepříjemný odér, jehož intenzita v dalších hodinách stoupá.

Co s tím?
Ani královny, hollywoodské herečky a rockové zpěvačky se pocení nevyhnou. Nebylo by to dokonce vůbec zdravé. Ale všichni se můžeme chránit zvýšenou hygienou, častější výměnou oblečení a používáním antiperspirantů nebo deodorantů.  V horkých dnech je dobré zapomenout na kávu a alkohol, protože jejich konzumací zvyšujeme svou tělesnou teplotu a podporujeme produkci potu. Určitě pomůže i pití vody a neslazených bylinkových čajů (pot lidí, kteří málo pijí, je více cítit), pravidelná péče o hygienu nohou a důsledná depilace třísel a podpaží, kde se s oblibou usazují kvasinky a bakterie.

Potit se je normální
Pocení je přirozenou reakcí na zvýšenou teplotu organismu a jeho hlavním úkolem je ochrana před přehřátím. Jakmile se vlivem okolního prostředí, vyšší námahy, stresu nebo sportu začne naše tělo zahřívat, dostanou potní žlázy pokyn rozdíl v teplotách vyrovnat. Začnou vylučovat pot, jehož postupným odpařováním se organismus ochlazuje. Při běžném pocení odejde z těla denně asi půl litru potu, aniž bychom si toho všimli. Potíme se totiž neustále, i když třeba jen sedíme u počítače. V náročnějších podmínkách se ale může tato hodnota až desetkrát zvýšit – obecně platí, že muži se potí víc než ženy, protože mají větší množství potních žláz. Ty jsou v těle rozmístěné nerovnoměrně (nejvíc jich máme na dlaních a chodidlech) a ani jejich činnost není vyrovnaná. Nejaktivněji fungují v pubertě, s věkem se jejich aktivita snižuje.

Jak funguje…
Antiperspirant: preventivně omezuje činnost potních žláz. Nanášejte ho jen na čistou pokožku – na zpoceném těle už fungovat nebude.

Deodorant: intenzitu pocení nijak neovlivní, jen zmírňuje pachové důsledky. Nanášejte ho opakovaně během dne a volte takový, který se nebude „prát“ s vaším parfémem.

Čerstvě vyloučený pot je bez zápachu. Ten získává až po několika hodinách účinkem bakterií a kvasinek.

Jak přelstít přírodu

  • nošením lehkých oděvů z přírodních materiálů
  • častějším sprchováním
  • používáním mýdel s antibakteriální přísadou
  • nošením prodyšné obuvi
  • používáním speciálních vložek do bot
  • pitím vlažného čaje z lístků šalvěje, který snižuje produkci potu

Hlavní složkou lidského potu je voda (99 %), zbylé procento tvoří soli, kyseliny, zbytky léků a odpadní produkty látkové výměny.

Text: (pic)