Krevní tlak, aneb nízký versus vysoký

Co vám hrozí? Začneme s nízkými hodnotami krevního tlaku. Máte pocit na omdlení, je vám slabo, špatně. Známé příznaky, že váš krevní tlak je v hodnotách pod normálem (tedy na hodnotě zhruba pod úrovní menší než105 mmHg). V takovém případě vám sice nehrozí riziko i


Co vám hrozí?

Začneme s nízkými hodnotami krevního tlaku. Máte pocit na omdlení, je vám slabo, špatně. Známé příznaky, že váš krevní tlak je v hodnotách pod normálem (tedy na hodnotě zhruba pod úrovní menší než105 mmHg). V takovém případě vám sice nehrozí riziko infarktu, ale neradujte se, nemáte vyhráno. Při nízkém tlaku se nedostatečně prokrvují končetiny, které vás pak logicky studí, ale méně zásoben krví je třeba i mozek, proto ta nevolnost. Udělá-li se vám špatně na nevhodném místě, můžete si případným pádem samozřejmě i nebezpečně ublížit.

Každopádně vysoký krevní tlak je obecně považován za více nebezpečnější, než nízký. Je s ním totiž bohužel nerozlučně spojeno riziko mrtvice a infarktu. Nebezpečným trendem posledních let je skutečnost, že problémy s vysokým tlakem (zhruba okolo hodnoty 160/95 mm Hg) postihují stále mladší ročníky. Rozhodně to tedy není věc, o kterou byste se měli začít zajímat někdy kolem důchodového věku. Navíc by měli zpozornět ti, kdo zaznamenali problémy s krevním tlakem ve svém rodinném okolí. Z podstatné části může být hodnota krevního tlaku výsledkem genetických dispozic. Druhým zásadním faktorem pak je životní styl každého z nás. A to je oblast, kterou můžete ovlivnit. Stačí pevná vůle abyste si dopřáli dostatek spánku, vyhýbali se stresu, nezdravému jídlu a naopak provozovali přiměřené sportovní aktivity.

Jak na hypertenzi?

Problémy s hypertenzí, tedy s vysokým krevním tlakem, se velmi často objevují po čtyřicítce. Nicméně to může být i o dost dříve. Každopádně již před tímto věkem je namístě pravidelná kontrola. O hypertenzi totiž nemusíte dlouho vědět. Zde je úskalí oproti jiným onemocněním, které na sebe nějak upozorní, třeba tím, že vás jednoduše něco bolí. Jakmile máte hypertenzi potvrzenou odborným vyšetřením, rozhodně je nutné držet se doporuční lékaře. Základem by mělo být abyste se nadále obešli bez cigaret. Často je nutná úprava jídelníčku a redukce případné nadváhy. Více pohybu však prospěje i těm, kdo s nějakými kily navíc nemusí úporně bojovat. Rovněž je třeba velmi opatrně nakládat i s kávou, jejíž konzumace by neměla překročit dvě, maximálně tři porce denně a to jednoznačně té rozpustné, tedy dříve oblíbeného „turka“ rovnou vyškrtněte z denního jídelníčku.

 (miž)