Pozor na chronickou únavu

Pozor na chronickou únavu


Záludné onemocnění

Chronický únavový syndrom je nemocí, která postihuje více orgánů najednou. To má za následek, že pacient, zpravidla náhle, pocítí úbytek energie, těžkou únavu a vyčerpání sil. Nezřídka se přidávají kloubní bolesti, špatný spánek, bolesti hlavy či problémy s pamětí. Faktem je, že příznaky a jejich intenzita jsou u jednotlivých postižených osob individuální. Většina pacientů musí bohužel zásadně omezit většinu aktivit, nejen sportovních, ale i pracovních.

Nemoc postihuje zejména osoby středního věku po čtyřicítce a podstatně častěji ženy,
než muže
.

Často se dostavuje po prodělané infekční chorobě, ale při pátrání po příčinách nemoci existuje stále ještě řada otazníků. Vzhledem k tomu, že její příznaky jsou podobné virovému onemocnění, je možný její virový původ. Tomu by nasvědčovala i skutečnost, že tělo a imunitní systém se projevují tak, jakoby se nedokázaly definitivně zbavit původce prodělané infekční nemoci a obnovit svou činnost do normálu. Nelze však vyloučit ani variantu, že příčinou choroby je selhání imunity, či jiný faktor.

 Kdy k odborníkovi?

Bez ohledu na nejasné příčiny chronického únavového syndromu si pamatujte, že přetrvávají-li uvedené potíže delší dobu, neváhejte a vyhledejte odborníka. Naštěstí zdaleka ne každý pocit únavy, nebo úbytek fyzických či psychických sil znamenají chronický únavový syndrom. Aby se skutečně jednalo o toto onemocnění, musí osoba trpět hned několika z uvedených příznaků současně a obtíže musejí přetrvávat dlouhodobě.

Avšak chronický únavový syndrom patří k nemocem, které se nejen obtížně diagnostikují, ale také léčí. Základem léčby tedy je zaměření se na nejzávažnější omezující pacienta a snaha o jejich co nejvýraznější zmírnění, zejména úpravou životosprávy a celkovým psychickým zklidněním. Nutné je zejména zmírnit zátěžové aktivity a vyhnout se nadměrné fyzické námaze a stejně tak stresovým momentům. Na druhé straně přílišný odpočinek během dne prodlužuje setrvání v nemoci. Vhodné je spánek přes den vynechat a naopak nastavit pravidelný noční rytmus spánku a dopřát si ho dostatečně! Nesmírně podstatný je i psychický stav, kde je zásadní snažit se o pozitivní myšlení, nepoddat se nemoci ani jiným životním těžkostem.

 

 

 

Text: (miž)