Pozor na chronickou únavu
Záludné onemocnění
Chronický únavový syndrom je nemocí, která postihuje více orgánů najednou. To má za následek, že pacient, zpravidla náhle, pocítí úbytek energie, těžkou únavu a vyčerpání sil. Nezřídka se přidávají kloubní bolesti, špatný spánek, bolesti hlavy či problémy s pamětí. Faktem je, že příznaky a jejich intenzita jsou u jednotlivých postižených osob individuální. Většina pacientů musí bohužel zásadně omezit většinu aktivit, nejen sportovních, ale i pracovních.
Nemoc postihuje zejména osoby středního věku po čtyřicítce a podstatně častěji ženy,
než muže.
Často se dostavuje po prodělané infekční chorobě, ale při pátrání po příčinách nemoci existuje stále ještě řada otazníků. Vzhledem k tomu, že její příznaky jsou podobné virovému onemocnění, je možný její virový původ. Tomu by nasvědčovala i skutečnost, že tělo a imunitní systém se projevují tak, jakoby se nedokázaly definitivně zbavit původce prodělané infekční nemoci a obnovit svou činnost do normálu. Nelze však vyloučit ani variantu, že příčinou choroby je selhání imunity, či jiný faktor.
Kdy k odborníkovi?
Bez ohledu na nejasné příčiny chronického únavového syndromu si pamatujte, že přetrvávají-li uvedené potíže delší dobu, neváhejte a vyhledejte odborníka. Naštěstí zdaleka ne každý pocit únavy, nebo úbytek fyzických či psychických sil znamenají chronický únavový syndrom. Aby se skutečně jednalo o toto onemocnění, musí osoba trpět hned několika z uvedených příznaků současně a obtíže musejí přetrvávat dlouhodobě.
Avšak chronický únavový syndrom patří k nemocem, které se nejen obtížně diagnostikují, ale také léčí. Základem léčby tedy je zaměření se na nejzávažnější omezující pacienta a snaha o jejich co nejvýraznější zmírnění, zejména úpravou životosprávy a celkovým psychickým zklidněním. Nutné je zejména zmírnit zátěžové aktivity a vyhnout se nadměrné fyzické námaze a stejně tak stresovým momentům. Na druhé straně přílišný odpočinek během dne prodlužuje setrvání v nemoci. Vhodné je spánek přes den vynechat a naopak nastavit pravidelný noční rytmus spánku a dopřát si ho dostatečně! Nesmírně podstatný je i psychický stav, kde je zásadní snažit se o pozitivní myšlení, nepoddat se nemoci ani jiným životním těžkostem.
Text: (miž)
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)