Plísně útočí! Nový horor z Hollywoodu?

Vdechování spór plísní totiž může vám i vašemu dítěti způsobit hodně zdravotních problémů. Nejčastěji to jsou respirační alergie a také astma. Jedinci s poškozenou imunitou však mohou mít i další zdravotní komplikace. Co dělat? Na dvě napínavé hodiny děsivého hororo


Vdechování spór plísní totiž může vám i vašemu dítěti způsobit hodně zdravotních problémů. Nejčastěji to jsou respirační alergie a také astma. Jedinci s poškozenou imunitou však mohou mít i další zdravotní komplikace. Co dělat?

Na dvě napínavé hodiny děsivého hororového souboje tenhle scénář určitě vydá. Plísně jsou totiž schopné růst na všech materiálech. Jsou i tam, kde je nečekáte. Rozmnožují a rozšiřují se výtrusy - takzvanými spórami. Ty se umějí přenášet vzduchem na nečekaně velké vzdálenosti a jejich vdechování u citlivějších jedinců vyvolává často alergickou rýmu. Kromě toho plísně také do ovzduší uvolňují těkavé látky (např. ketony, aldehydy, estery apod.), které mohou způsobovat bolesti hlavy, dráždit oči a poškozovat sliznice dýchacích cest. Občas mohou i za podráždění pokožky. Vdechování těkavých látek a spór z plísní je značně nebezpečné i pro těhotné ženy, protože se negativně může podepsat na vývinu plodu.

Zatímco většina organismů ke svému životu potřebuje světlo, plísně nikoliv. Dokonce ani kyslík. Důležitá je pro ně ale vlhkost. Ideální je pro ně také prostředí, kde se teplota pohybuje mezi 18 až 27 °C s pH 5 – 7. Takže naše koupelnová teplota, že? V takových podmínkách, dokáže během pouhých pěti dnů z jedné spóry vzniknout další miliarda (čtete dobře – MILIARDA!) nových spór.

Utíkáte se podívat, co že to máte u dřezu za černý flek na dlaždicích? Ne – neděste se. I tenhle hollywoodský horor může mít happy end. Pokud se vám už plísně doma trochu zabydlily, zbavit se jich můžete například různými prostředky, za jeden z nejúčinnějších je považován kupříkladu bezchlorový prostředek Fungispray Super. Nezapáchá, nevyběluje tkaniny (neobsahuje totiž chlór) a je oficiálně schválený i pro použití v potravinářských provozech, takže nemá v sobě žádné škodlivé látky.

A jak lze výskytu plísní v domácnosti předcházet? Často větráme, snažíme se, aby vlhkost v místnostech nepřesáhla 60%, pravidelně odmrazujeme a dezinfikujeme ledničku, vymýváme místa, kam vyhazujeme odpadky. To by mělo k happy endu stačit. Takže poslední záběr - západ slunce, romantická melodie jako zvukový podkres a čisťoučké dlaždičky s nápisem The end...

Text: (jh)