Zimní zahrada patří k modernímu bydlení

Zimní zahrada patří k modernímu bydlení

Když zábradlí lodžie nebo balkonu dobře zateplíte a na zasklení použijete izolační skla, určitě se vám vyplatí si sem přivést i topení. Může to být třeba šikovný infrapanel, kterému stačí obyčejná zásuvka a nevelký prostor vám krásně prohřeje. 


V tom případě si zde můžete vysadit i tropické a subtropické rostliny, zvlášť pokud máte k dispozici jižní nebo jihozápadní orientaci, kam jde v létě hodně slunce. A jak u rodinných domků? Odborná firma vám vypracuje na požádání optimální projekt, nejprve se ale sami rozhodněte, jestli chcete zimní zahradu vytápěnou, temperovanou nebo studenou. Díky moderním izolačním sklům a promyšleným systémům dálkově ovládaných žaluzií nebo markýz lze dnes postavit krásnou zimní zahradu prakticky kdekoliv. Vysokou přes dvě poschodí nebo jen nízkou v návaznosti na obývací pokoj, jak se komu líbí.

Další pokoj v domě

to je zahrada navazující na obytný prostor, orientovaná na jih až západ a vytápěná přes zimu na běžnou pokojovou teplotu. Tady se bude líbit banánovníkům, citrusům, oleandrům, strelíciím, zkrátka všem rostlinám, které pocházejí z krajů, kde je stále teplo. Vám tady ovšem přes léto může být až moc horko, takže musíte počítat s dobrým zastíněním, nejlépe kvalitními vnějšími žaluziemi.

Od jara do podzimu

si užijete snídaně v zahradě temperované na 10 - 15 °C. Právě pro to příjemné snídání se hodí orientace východním směrem, kde si vychutnáte první paprsky slunce. Temperovat ovšem můžete i zahradu jižní či západní a sdílet s vámi ji budou rostliny, které přes zimu rády odpočívají při nižší teplotě. Můžete tu mít záplavu fuchsií nebo begónií, kdo má rád kaktusy a sukulenty, vytvoří si zde malou pouštní oázu doplněnou třeba datlovou palmou nebo fíkovníkem.

Pro letní chládek

se hodí orientace severní. Když máte obývací pokoj zaplavený jižním sluncem, rádi v létě využijete tento chladnější prostor u domu. Severní zahrady se obvykle nevytápějí, slouží ovšem na studené straně domu jako dobrá tepelná izolace. Pokud vám sem proudí trocha tepla z domu a nikdy tu není mráz, je taková zimní (tedy
v tomto případě spíš letní) zahrada ideálním místem pro přezimování muškátů a jiných rostlin, které by venku na mraze nepřežily.

Takže s rozvahou vybírejte a promýšlejte. Zimní zahrada má nejrůznější využití, od onoho příjemného snídání
i večeření, přes přívětivý ateliér nebo pracovnu pro ty, kdo doma tvoří, až po luxusně zařízený pokoj s grilem odvětraným speciálním komínem, kde za deštivých letních dnů budete rádi přijímat návštěvy.

 

 

 

Text: Gabriela Koulová