Dudlík nebo paleček ?

Dudlík nebo paleček ?


Kdy dudlík použít?

Je dobré řídit se vlastním rozumem. Dudlání napodobuje sací reflex a ten je vrozený. Pokud vám miminko nemůže usnout nebo se často budí a je neklidné i když je přebalené, nakrmené a v náruči, nejspíš ho dudlík uspokojí a neměl by se mu odpírat. Děti si pak mnohdy začnou cucat paleček a odnaučit je od cucání palečku je daleko těžší než od dudlíka. Pokud je ovšem dítě spokojené není třeba mu dudlík vnucovat.

Jaký je ten nejvhodnější?

Nejčastěji se používají anatomické silikonové dudlíky, které drží tvar i kvalitu i po vyvaření. Používat se dá
i latexový dudlík s anatomickou gumičkou. Např. výrobce dudlíků Sauvinex vyrábí širokou škálu dudlíků různých tvarů a velikostí z kaučuku nebo silikonu. Je lepší si pořídit dudlíků více, usnadní vám to čas strávený hledáním ztraceného dudlika. Dudlík kupujte v lékárnách nebo jiných specializovaných prodejnách a používejte dudlík správné velikosti dle věku.

Na co si dávejte pozor

- nedávejte na dudlík sladkosti /zamezíte vzniku tzv.medových rozpadajících se mléčných zoubků/
- dudlík nikdy neolizujte (ústní dutina je osídlena bakteriemi, které tak přenesete na dítě)
- dudlík pravidelně vyvařujte.
- nepoužívejte poškozený dudlík.
- před použitím dudlík vysterilizujte.

Kdy dítěti dudlík vzít?

Již před prvním rokem bychom měly dítě odnaučovat od dudlíka. Ve dvou letech už by dudlat nemělo. V tomto věku už může přispět k deformaci čelisti nebo poruše vývoje řeči. Kolem dvou let většinou dítě bez problémů dudlík odloží. Když dítě vyžaduje dudlík i ve vysokém věku, bývá to projev neurotizace a je třeba řešit nejdříve příčinu problému.

Jak dítě co nejméně traumatizovat?

Rozhodně neberte dítěti dudlík najednou. Nejdříve dávejte dudlík na místo, kde ho dítě neuvidí. Pokud ho chce dáme mu ho. Později když si o něj řekne, zkusíme to zamluvit a zabavit ho něčím jiným. Učitě mu nedávejte dudlík hned když si o něj řekne. Můžeme mu také zkusit říct, že dáme dudlík miminku nebo mláďátku
a podobně. Pokud si dudlík zapomenete vzít třeba na vycházku nepanikařte, dítě vycítí nervozitu a problém se zvětší.

Někomu to trvá déle, ale nepanikařte i vaše děťátko se jistě bez dudlíka brzy obejde. Chce to jen trpělivost
a výsledek se brzy dostaví.

 

 

 

Text : Jana Hlaváčková
.