Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu


Karpální tunel se nachází na zápěstí, je ohraničený z jedné strany kostmi zápěstí a z druhé zápěstním vazem.
V tunelu probíhají šlachy svalů a středový nerv (latinsky Nervus medianus), který je z velké části původcem obtíží.

Onemocnění se vyvíjí pozvolna a dlouho. Projevuje se zpočátku převážně v noci brněním a trnutím prstů, postupně přechází v bolest a objevuje se i ve dne. Mohou se přidávat poruchy pohyblivosti ruky, nešikovnost.

Příčinou je dlouhodobé přetěžování šlach a svalů zápěstí, nejčastěji dané povahou povolání. Zejména jemné ruční práce, práce s vibračními nástroji, práce na počítači - hlavně s myší, ale také hudebnící, číšníci, řidiči apod. Těžké postižení může být důvodem k uznání nemoci z povolání. Existují chronická onemocnění, která predisponují ke vzniku syndromu karpálního tunelu jako jsou např. onemocnění pojiva typu revmatoidní artritidy, metabolická a endokrinní onemocnění štítné žlázy, cukrovka, akromegalie (zvětšování periferních částí těla nepřiměřenou sekrecí růstového hormonu v dospělosti) aj.

Dochází buď ke zvětšování obsahu kanálu nebo zmenšení jeho prostoru např. zánětlivým ztluštěním zápěstního vazu nebo struktur uvniř probíhajících. Tím dochází k útlaku, zejména zmíněného nervu a vznikají nepříjemné
a bolestivé příznaky.

Diagnostika se provádí na základě klinického obrazu (tj. příznaků), některými specifickými provokačními testy (vyvolají příznaky) a také pomocí EMG (elektromyografie) provedené neurologem.

Pokud se diagnóza potvrdí, záleží na závažnosti postižení, jakou léčbu lékař doporučí. V lehčích případech postačí postiženou končetinu nezatěžovat, na noc fixovat ve speciální dlaze. Proti bolesti lze použít běžná analgetika, jako je ibuprofen. Proti otokům jsou vhodné chladivé obklady. Někdy pomohou fyzikální metody typu laser nebo ultrazvuk. Opich kortikoidy se v dnešní době příliš nedoporučuje. Kauzálním řešením je operace, při které se z malého kožního řezu na vnitřní straně zápěstí protne zápěstní vaz a tím se struktury probíhající pod ním uvolní. Obvykle se provádí ambulantně tzn. bez hospitalizace.