Cože? Moje dítě má vši!?!

Cože? Moje dítě má vši!?!


Vší se jen tak nezbavíme - jsou životaschopné a dokážou si vytvořit odolnost vůči prostředkům na jejich likvidaci. Nejlépe se jim daří v chladnějším počasí a dobře se přenášejí hlavně v dětských kolektivech - přímým kontaktem při hrách a sportech. Veš ale může přelézt i třeba z čepice do čepice. Její životnost mimo lidské tělo je asi 24 hodin.

Jak vši poznáte?
Podle jejich vajíček - bělavých, lesklých hnidů, které je možné z vlasů odstranit mechanicky. Vyskytují se hlavně za ušima a na týle. Pozor mohou připomínat lupy, ale ty se dají odfouknout nebo smést. Po sedmi dnech se
z vajíčka vylíhne larva, která začne okamžitě bodat a sát. Celý proces vývoje vši dětské (do stádia bezkřídlého hmyzu) trvá 17-25 dnů.

Larvy jsou asi 2-4 mm dlouhé a mají protáhlé tělo. Jsou zpočátku průhledné, později červenohnědé - živí se totiž krví hostitele. Larvy i dospělé vši sají lidskou krev nejméně 3krát denně. Způsobují:

  • - svědění
  • - pálení ve vlasech
  • - neklid
  • - někdy zvýšenou teplotu či zvětšené uzliny na krku


Jaký je správný návod na vyléčení?
  1. MUDr. Jaromír Kejda, CSc., z HS hl. m. Prahy doporučuje použít 3% zředěný kuchyňský ocet. Hlavu jím umýt a poté dát na 60 min. do turbanu.
  2. Podle babských rad je účinné oplachování vlasů slivovicí.
  3. Šampony, jako je Orthosan a jiné chemické preparáty, se dnes už moc nepoužívají, jsou toxické a nehubí hnidy, ale pouze vši.
  4. Na trhu se objevují olejové přírodní přípravky, které vši zničí tím, že je udusí. Většinu těchto přípravků mohou použít i těhotné ženy a kojící matky. Výhoda je, že neobsahují alergeny a nevzniká proti nim rezistence. Nejdůležitější je ale jejich vysoká účinnost. Vši se potom vyčesávají hustým hřebenem, takzvaným všiváčkem.
  5. Určitě nepoužívejte petrolej, jak doporučovaly naše babičky, protože je velice alergenní.
  6. V lékárnách můžete zakoupit přípravky: Paranit sprej, Parasidose, Capissan forte, Deparol, Pedicap OL, Ducray itax...

Recept na domácí olej:
Namíchejte 20 kapek melaleukového oleje (tea tree oil) a 10 kapek rozmarýnového, k tomu 15 kapek citronového a levandulového a smíchejte se 4 lžícemi jedlého oleje. Udělejte zábal z igelitu a ručníku a potom vlasy důkladně umyjte.

Každou kúru musíte po 7-8 dnech opakovat, protože mezitím se můžou vylíhnout další vši. Pokud budete důsledná, během 14 dnů se dětské vlásky vyčistí.

 

 

(jh)