Exotický ostrov v Atlantickém oceánu

Madeira, zvaná též „Zelený ráj“ či „Ostrov květin“, je oblíbenou destinací díky svému subtropickému podnebí – teploty neklesají pod 20 °C. To svědčí místní flóře: divoce zde rostou kaly či strelície, posvačit můžete přímo ze stromu utržené banány nebo kakiku


Madeira, zvaná též „Zelený ráj“ či „Ostrov květin“, je oblíbenou destinací díky svému subtropickému podnebí – teploty neklesají pod 20 °C. To svědčí místní flóře: divoce zde rostou kaly či strelície, posvačit můžete přímo ze stromu utržené banány nebo kakikurmy. Ostrov je i přes svoji rozlohu – na šířku měří 22 km, na délku 57 km, velice hornatý, tudíž překonat pár kilometrů znamená neustálé stoupání a klesaní.

Kouzlo levád
Levády neboli zavlažovací systémy jsou přírodním labyrintem tohoto ostrůvku. Kamkoliv se pohnete, na nějakou narazíte. Není divu, místní tvrdí, že jejich délka je nepředstavitelných 2150 kilometrů. Pokud se rozhodnete jít podél některé z nich, je dobré mít průvodce s podrobným popisem, jedna totiž protíná druhou a není těžké se ztratit. Mnoho levád bylo narušeno během letošních povodní a požárů, tudíž jsou nezajištěné. Ovšem stojí za to se na ně vydat. Dostanete se do míst, kde se cítíte uprostřed neporušené přírody ojediněle, a uvidíte místa, kam se jinak než pěšky nedostanete.

Zlaté písčité pláže
Tyto vyhlášené pláže se nacházejí na ostrově Porto Santo, vzdáleném 40 km od Madeiry, kam jezdí pravidelně trajekty. Pokud chcete zůstat na Madeiře, oblíbenými plážemi jsou Praia Formosa či Prainha, zda-li se rozhodnete pro výlet do Porto Moniz, neopomeňte se vykoupat v přírodním koupališti sestávajícího se z lávových jezírek.

(sn)
Foto: autorka a www.pixmac.cz