Dostává vaše dítě kapesné?

Dostává vaše dítě kapesné?

Kapesné je skvělý způsob, jak dítě naučit s penězi hospodařit. Mělo by se mu dávat už od první třídy. Kolik? Tolik, aby si mohlo pořídit něco malého k snědku nebo pití, případně různé maličkosti do školy nebo pro sebe. Začne tak chápat, že každý pamlsek něco stojí a že peníze nepadají z nebe.


 

Rozkryjte rodinný rozpočet
Když dítěti vysvětlíte tok peněz ve vaší domácnosti, tedy za co všechno musíte ze své mzdy platit, a že se
s finančními částkami musí šetřit, abyste na konci měsíce měli co jíst, dětská hlava to velmi rychle pochopí. Dopřejte své ratolesti, ať si to sama vyzkouší s kapesným. Jeho smyslem je, aby se dítě naučilo hodnotě peněz - tedy že ani rodiče neutratí všechen výdělek najednou, ale že z něj musí platit nájem, jídlo, poplatky... a když si chtějí koupit něco „jen tak“ a pro radost, musí při tom zvážit, zda si to můžou dovolit. Posoudit cenu a přijmout to, že když si koupí „ono“, nebudou si moci koupit „tamto“.

Zábavné finanční lekce
Společně s dítětem pak výdaje z kapesného kontrolujte. Jen tak bude mít vaše finanční výchova efekt. Povídejte si o tom, co by dítě chtělo, kolik co stojí, kolik už utratilo a jestli to nebyly zbytečné výdaje. I vy se svěřujte, co a za kolik jste nakoupili, abyste získali důvěryhodnost, že hrajete fér hru. Umožníte-li dítěti pohled pod pokličku vašeho rodinného rozpočtu, jedině mu tím prospějete. Ani kasička není od věci. Mimořádné odměny od babiček, ale i od vás, by si mělo dítě spořit. Stejně jako to děláte vy ukládáním úspor do banky. Děti se rády „opičí“
a velmi rychle pochopí hodnotu peněz.

 

 

(eh)