Hladovět neznamená hubnout!

Hladovět neznamená hubnout!

10 dietních mýtů, kterým byste neměla podlehnout 


 

1. Vše i jen trochu tučné se nemá jíst, aby se tuk neukládal
Omyl! Tuk je životně důležitá složka výživy. Je obsažen v masu, mléčných výrobcích a sladkostech. Ovšem denně by ho měl každý zkonzumovat 80–120 g. Pokud budete toto množství výrazně překračovat, máte našlápnuto na obezitu a také zvýšíte hladinu cholesterolu v krvi.

2. Ovoce je zdravé
Omyl! Obsahuje sice spoutu vitamínů, ale také mnoho cukrů. Takže vhodné je ho konzumovat hlavně dopoledne, večer už ne. Energie z ovoce nemá šanci se před spaním efektivně zpracovat.

3. Cukr způsobuje cukrovku
Omyl! Tělo potřebuje denně 100 až 200 g cukru. Potřebujete ho pro správnou činnost mozku, ledvin a krevního oběhu. Správné množství hladiny cukru také udržuje stabilní tělesnou teplotu. Problém nastává až při nadměrné konzumaci. Ta může způsobit nadváhu a také už zmíněnou cukrovku.

4. Po hranolcích se tloustne
Omyl! Tedy pokud je nesmažíte či nefritujete v několika litrech oleje. Zdravou variantou jsou hranolky, které se připravují na suchém plechu v troubě. Pak obsahují minimum tuku, chutnají výborně a jsou mnohem zdravější než z fritézy.

5. Čokoláda není zdravá
Omyl! Ovšem není čokoláda jako čokoláda. Pokud sníte kousek kvalitní čokolády s obsahem kakaového oleje, rostlinného tuku a množstvím cukru mezi 30 až 40 g, nijak si neublížíte ani nepřiberete. Naopak levné „čokolády“ ani čokoládami doopravdy nejsou. A ty právě pro linii představují největší nebezpečí. Obsahují jen mnoho cukrů a přemíru tuku.

6. Vejce zvyšují cholesterol
Omyl! Zvyšovaly by ho výrazně, pokud byste konzumovala víc než 5 kousků týdně. Podle odborníků
ale zdravému člověku ani jedno vejce denně neuškodí.

7. Light produkty pomohou hubnout
Omyl! Light potraviny mají buď snížený obsah tuku, nebo cukru. Také některé další složky
(například zahušťovadla) energetický příjem zvyšují.

8. Sýry jsou zdravé
Omyl! Bohužel hlavně v Česku tolik oblíbené taveňáky mají vysoké procento tuku. Ideální je konzumovat sýry
s maximálně 30% obsahem tuku.

9. Hladovět znamená hubnout
Omyl! Pokud hladovíte, organismus okamžitě přepne do úsporného režimu a i to málo, co sníte, uloží do tukových zásob na horší časy.

10. Nesnídat znamená hubnout
Omyl! Bez snídaně se tělo obtížně nastartuje na denní provoz. Také tělesná teplota je nižší, než by měla být. Naopak platí, že kdo nesnídá, přibírá na váze.

 

 

 

(kaw)