Naučte se vybrat si správnou sportovní podprsenku

Naučte se vybrat si správnou sportovní podprsenku

Neničte si prsa. Pokud budete sportovat v nevhodné podprsence, nejenže rychle vezme zasvé krása vašeho poprsí, ale sport vás bude stát mnohem víc úsilí a můžete si přivodit i zranění. Poradíme vám, jak si pro svá ňadra vybrat ideální podporu. 


 

Prsa mají na náš pohyb větší vliv, než by vás možná napadlo. Dokládá to nedávný výzkum britských vědců. Pokud žena sportuje bez podprsenky nebo si zvolí nevhodný model, začne při pohybu, například při běhu, ztěžka našlapovat a její dopad směřuje na vnitřní stranu chodidla. Výsledkem je, že ji pohyb stojí mnohem víc energie, než kdyby měla vhodnou podprsenku, která by její prsa fixovala. Zároveň se tak podle vědců vystavuje riziku úrazu.

Jak jste na tom vy?

Podle statistik až 80 procent žen nosí nevhodnou podprsenku. Jste si jistá, že vy máte správnou velikost? Pokud se rozhodnete koupit si nový model, rozhodně buďte při výběru pečlivá. Přeměřte si obvod hrudníku těsně pod prsy a v nejširším obvodě přes prsa. Velikost košíčků získáte rozdílem těchto čísel:

Rozdíl (cm) Velikost

10–12 AA 12–14 A 14–16 B 16–18 C 18–20 D 20–22 E (DD) 22–24 F (DDD) 24–26 G 26–28 H

Vyzkoušejte raději vždy i o číslo větší a menší velikost. Pokud se vám špatně dýchá, nebo vám spodní pásek vepředu odstává, vězte, že tento model je pro vás malý. Pod spodní lem musí být možné zastrčit prst. Naopak pokud vám zadní část podprsenky vyjíždí nahoru, je vám její obvod volný a prsům neskýtá oporu. Váha ňader visí jen na ramínkách, která se vám mohou zařezávat do ramen. Podprsenku si vybírejte tak, abyste ji zapnula na nejvolnější háček. Po vyprání povolí a vy ji budete moci dotáhnout.

Na trhu najdete tři základní modely:

1. kompresní – natahuje se přes hlavu, přitiskne prsa k hrudníku. Velikost bývá označena jen jako S, M, L

2. s košíčky - každý prs má oporu v samostatném košíčku

3. kombinace – tento model kombinuje variantu 1 a 2, v současnosti na trhu převládá

 

 

 

 

(mž)