Jablko vám pomůže udržet si štíhlou linii

Ovoce rozšířené po celém světě, oceňované kuchařskými mistry, kosmetickými salony i lékaři. Vždyť už Eva v ráji se jím dala svést... Jakou velkou výhodu mají tyhle žluté, zelené či nádherně červené plody? Jsou k dispozici celý rok, protože se dobře skladují. Obsah


Ovoce rozšířené po celém světě, oceňované kuchařskými mistry, kosmetickými salony i lékaři. Vždyť už Eva v ráji se jím dala svést... Jakou velkou výhodu mají tyhle žluté, zelené či nádherně červené plody? Jsou k dispozici celý rok, protože se dobře skladují. Obsah vitaminu C sice směrem k jaru postupně klesá, jinak si ale jablka zachovávají všechny výživné hodnoty.

Jablko vám pomůže udržet si štíhlou linii

Ovocný cukr, kterého jablka obsahují značné množství, je při redukčních dietách spolehlivým zdrojem energie. Pomůže vám tedy s pocitem únavy a vyčerpání, s nímž se při odtučňovací kúře můžete potýkat. Vitaminy C a B, fosfor, magnezium a draslík a množství vlákniny, to je koktejl živin vhodný pro každého v jakémkoli množství (snad jen s výjimkou diabetiků, pro ně je v jablkách cukrů přece jen příliš mnoho).

Jak tedy využít jablka pro zhubnutí?

Máte dvě možnosti – první je radikální a rychlá, druhá dlouhodobá a rozhodně zdravější.
  • Chcete rychle zhubnout jedno až dvě kila? Dejte si dva až tři jablečné dny. Konzumovat můžete až dvě kila ovoce denně, přidat můžete ještě litr vylisované šťávy.
  • Rozhodla jste se pomalu, zato trvale shodit nepříjemnou nadváhu? Nahraďte jedním jablkem některé denní jídlo – dopolední nebo odpolední svačinu. Množství pektinu, který v žaludku nabobtná, vám spolehlivě pomůže vydržet bez pocitu hladu do dalšího jídla. A večer, až na vás přijde hlad a chuť na něco dobrého, se zakousněte do dalšího jablíčka. Jeho sladká chuť vás zbaví touhy po čokoládě a 53 kalorií obsažených ve 100 g dužiny vás ani večer nemusí trápit. Pro účinné hubnutí byste neměla překročit 800 až 1000 kalorií denně, takže si těch sto posledních nechte na večer na pěkné jablko. Kromě pocitu plného žaludku má i mnoho dalších blahodárných efektů – chrání zuby proti kazu, má antibakteriální účinky v celé ústní dutině, upravuje zažívání a dokonce přispívá i ke zlepšení spánku.

Šťáva v mnoha podobách

Zkuste ráno startovat tělo místo kávou sklenicí jablečné šťávy. Pro zpestření chuti a přidání dalších hodnotných látek ji můžete kombinovat s mrkvovou, pomerančovou nebo třeba s několika lístky máty. Poměrně nevýrazná chuť jablečného základu má totiž tu výhodu, že ji můžete proměnit právě přidáním bylinek, zeleniny nebo jiného ovoce.

K čemu je šťáva ještě dobrá?

Určitě nezapomínejte na její kosmetické účinky. Pro oživení pleti vyzkoušejte večerní masáž, při níž si obličej vlhčíte jablečným moštem. Jednou týdně si nastrouhejte dužinu na jemno a použijte ji jako pleťovou masku. Pektin vám pokožku pěkně napne a vyrovná, třísloviny a kyseliny zamezí tvorbě zanícených pórů. A když se ještě vrátíme k hubnutí – jednou měsíčně jezte celý den jen jablka (zmíněná dvě kila vás bezpečně zasytí) a jednou měsíčně si pročistěte tělo tak, že budete jen pít jablečnou šťávu půl napůl s čistou vodou. Dobré je takto prolít tělo alespoň čtyřmi litry tekutin. Odplaví se mnoho usazenin, kyseliny ze šťávy pomůžou k dokonalému vytrávení všech zbytků a vy si budete připadat lehká a osvěžená pro další dny. Foto: pixmac.cz