Těžký život hypochondra

Víte, co má napsáno na náhrobku hypochondr? „Já vám to říkal!“ ...pokud se tomuto starému vtipu stále smějete, jste v pohodě. Nemáte vedle sebe partnera, který při rýmě sepisuje poslední vůli a při naraženém malíčku na ruce atakuje zdravotní pojišťovny, aby mu přiděl


Víte, co má napsáno na náhrobku hypochondr? „Já vám to říkal!“ ...pokud se tomuto starému vtipu stále smějete, jste v pohodě. Nemáte vedle sebe partnera, který při rýmě sepisuje poslední vůli a při naraženém malíčku na ruce atakuje zdravotní pojišťovny, aby mu přidělily elektrický vozík.

Těžký život hypochondra

Hypochondr je člověk, který má sklon zveličovat nebo sugerovat si nemoc. Je pak nervózní, mrzutý, trpí úzkostí a tísnivou náladou pramenící právě z domnělé choroby. S trochou nadsázky lze říct, že kdyby hypochondr bylo označení profese, jednalo by se o plánovače katastrof.

Co na to odborník?

„Se sklony k hypochondrii se člověk už rodí, nebo větší míru úzkosti získá negativní zkušeností. Ale může také trpět nebezpečnou depresivní hypochondrií, která často končí sebevraždou. Anebo jde o schizofrenii, která se projevuje scestnými přesvědčeními o vlastním zdravotním stavu,“ vysvětluje známý psychiatr MUDr. Jan Cimický. „V projevech i průběhu onemocnění se jednotlivé kategorie hypochondrů zásadně odlišují. Vždycky je ale třeba vyhledat specialistu a podstoupit komplexní psychiatrickou terapii. Řešení se vždycky najde. Například schizofrenikům pomohou neuroleptika, depresivním hypochondrům antidepresiva, neurotikům většinou stačí léky na ztlumení úzkosti.“ Obecným problémem hypochondrie je, že většina lidí, které postihne, nejdříve dlouho obchází nejrůznější zdravotnická zařízení, než se dostanou na správnou adresu – k psychiatrovi. A celou tu dobu mučí nejen sebe, ale také své okolí.

Hrdinové, kteří podléhají rýmě

Asi nikde nežije žena, která by prožívala rýmu, bolesti v zádech nebo ukopnutý palec stejně jako muž. Postihne-li takováto zdravotní banalita zástupce silnější poloviny lidstva, je třeba, aby se partnerka změnila ve vrchní sestru na jednotce intenzivní péče a doma všechno vydezinfikovala, seřadila prášky podle barvy, připravila drůbeží vývar, na telefon přilepila číslo nejbližšího lékaře – zkrátka aby byla ve stavu pohotovosti. „Muži jsou bytostně trošku hypochondričtí, špatně snášejí bolest, což je dáno fyziologií mužského organismu,“ s laskavým úsměvem hájí mužskou stranu MUDr. Jan Cimický. „Moudrá žena to ví a podle toho ke svému partnerovi přistupuje: Nejdůležitější je umět ho v pravý okamžik pochválit. Když se totiž podpoří mužská prestiž a šikovně se zahraje na strunu chlapské ješitnosti, jsou páni tvorstva ochotni na svoji hypochondrii zapomenout.“ (mk) Foto: www.pixmac.cz