Jak vypadá život s chronickým únavovým syndromem

Jak vypadá život s chronickým únavovým syndromem

Je to malý zabiják pohody, vztahů, práce a vlastně všeho kolem. Jestliže se oficiálně stanete obětí CFS, může vás to stát mnohé. Přečtěte si příběh Chelsea, která s chronickým únavovým syndromem bojuje již 12 let. V roce 2004 dostala Chelsea zánět středního ucha


Je to malý zabiják pohody, vztahů, práce a vlastně všeho kolem. Jestliže se oficiálně stanete obětí CFS, může vás to stát mnohé. Přečtěte si příběh Chelsea, která s chronickým únavovým syndromem bojuje již 12 let.

chronicky unavovy syndrom 1V roce 2004 dostala Chelsea zánět středního ucha. Nedělala si s tím přílišné starosti, dostala antibiotika a myslela si, že má vyřešeno. Brzy však zjistila, že jí dělá problém vyjít na kopec či do schodů, aniž by se cítila vyčerpaná. Vše pro ni začalo být obtížné, až jí lékaři diagnostikovali chronický únavový syndrom (CFS) „Došlo to až tak daleko, že jsem vůbec nemohla fungovat a skončila zavřená doma s depresí. Můj manžel tehdy říkal věty typu „Musíš se z toho dostat,“ ale to samozřejmě nebylo tak jednoduché.“ Z lékařského hlediska totiž neexistují žádné léky, které by vám pomohli. Můžete si vzít lék proti bolesti a antidepresiva pro duševní pohodu, ale jinak jste v tom sami. S manželem se Chelsea nakonec rozvedla a před čtyřmi lety poznala svého nynějšího muže. „Poznal mě s CFS, takže nemá nerealistická očekávání a ví čeho jsem schopná. I co mohu dělat v rámci sexuálního života. Za ty roky nemám v končetinách tolik síly, takže musíme být mnohem opatrnější v posteli.“ Chelsea ve vztahu se svým manželem musí pečlivě komunikovat. Musí každý den stanovit nové hranice, jelikož se každý den cítí jinak. Proto je každá situace i ta milostná náročná nejenom fyzicky, ale rovněž mentálně. „Mám manžela, který mi říká, jak jsem úžasná a sexy a to i přesto, že jsem o 30 liber těžší, než když jsme se poznali. Přijímá mě takovou jaká jsem a naučil mě tak přijímat samu sebe.“ Chronický únavový syndrom je složitou poruchou charakterizovanou extrémní únavou, která nelze vysvětlit či spojit s fyzickou či duševní činností. Příčina tohoto syndroomu je doposud neznámá, ačkoliv existuje několik teorií od virových infekční až po psychický stres. Někteří doktoři se domnívají, že se za chronickým únavovým syndromem může schovávat hned několik kombinací a faktorů. Zatím však neexistuje jediný test na potvrzení diagnózy CFS. Proto se  nejprve provede mnoho lékařských vyšetření na vyloučení dalších zdravotních problémů, které mají podobné příznaky. Léčbou CFS pak je úleva symptomů. Příznaků a projevů CFS je kromě extrémní únavy trvající i 24 hodin či déle po jakémkoliv duševním či fyzickém cvičení, hned několik. Ztráta paměti nebo koncentrace. Bolení v krku. Zvětšené lymfatické uzlina na krku nebo v podpaží. Nevysvětlitelná bolest svalů. Bolest, která se pohybuje od jednoho kloubu k druhému aniž byste pocítili otok nebo zarudnutí. Nové, neznámé bolesti hlavy. Nekvalitní spánek.

Budete-li mít pocit, že vás provází přetrvávající či nadměrná únava, navštivte svého lékaře. Čím dříve budete své zdravotní problémy řešit, tím lépe pro vás.

nardininaturopathictoronto.com