Týrá vás šéfka? Braňte se!

Týrá vás šéfka? Braňte se!

Nejlepší obranou je útok, říká se. Takže jestli si na vás šéfová zasedla a vy jste v tom nevinně, neváhejte a odejděte středem!


I v případě bossingu se můžete bránit: protestováním proti nezasloužené kritice, odmítáním ponižujících pracovních úkolů, stížností majiteli firmy, případně soudní žalobou. Ale stejně vás bossing srazí na kolena.

"Zase jdu na kobereček. Co to bude tentokrát? Ať se snažím sebevíc, stejně všechno dělám špatně," běží vám hlavou cestou k šéfovně a dělá se vám zle od žaludku. Máte tohle zapotřebí? Pokud víte, že své pracovní úkoly plníte dobře, a přesto jste za ně nemístně kritizovaná, chyba nebude na vaší straně. Stala jste se zřejmě obětí bossingu.

Jděte jinam

Než se váš případ vyřeší – a to s bůhvíjakým výsledkem - druhá strana si vás dvojnásobně vychutná. Budete
v dlouhodobém stresu, začnou vás trápit bolesti hlavy, žaludeční obtíže, poruchy spánku a koncentrace, den co den vás bude sžírat "blbá nálada". Začnete mít problémy se svými blízkými a přáteli, hrozí vám sociální izolace a ztráta sebejistoty. Stojí vám tohle za to? Není rozumnější co nejdřív vztyčit hlavu, asertivně říct šéfové, že si její ponižování nenecháte líbit, a položit na stůl výpověď? Zabijete dvě mouchy jednou ranou: tyrance vytřete zrak a ochráníte své duševní zdraví.

Proč to dělá?

Bossingu se dopouštějí lidé s problematickým egem a nízkým sebevědomím. Pokud je vaší nadřízenou žena, stačí třeba, že jste hezčí, mladší, štíhlejší nebo vlasatější než ona. I vaše erudice a výtečná pracovní výkonnost se jí může stát trnem v oku, začne vám závidět nebo se vašimi schopnostmi bude cítit ohrožená. Anebo je to jen zamaskovaná nešťastnice bez osobního života či naopak manželka uťápnutá agresorem. Příčin, proč si zasedla právě na vás, může být mnoho a můžou být i různě nakombinované. Je lepší si otázku - proč zrovna já - vůbec nepokládat a začít jednat. Dřív než bude pozdě a odnesete si z téhle bitvy těžké šrámy na duši. Zasáhnou vás hlouběji než případné starosti s hledáním nového zaměstnání.

 

 

 

 

 

Text: Eliška Nová
Foto: pixabay.com