Zánět močových cest nepodceňujte

Existují témata, o kterých se stydíme mluvit a často je i přehlížíme. A přitom jde o velmi nepříjemné potíže, které je nutné řešit co nejdříve, protože jinak můžou přejít do chronického stadia. Problémy s močovými cestami nás trápí víc než pány, a to kvůli fyz


Existují témata, o kterých se stydíme mluvit a často je i přehlížíme. A přitom jde o velmi nepříjemné potíže, které je nutné řešit co nejdříve, protože jinak můžou přejít do chronického stadia.

Zánět močových cest nepodceňujte1

Problémy s močovými cestami nás trápí víc než pány, a to kvůli fyziologii pohlavních orgánů. Ženská močová trubice je totiž se svými pěti centimetry třikrát kratší než mužská a bakterie se dostanou do měchýře daleko snadněji. Urologické problémy potkají aspoň jednou v životě každou druhou ženu. Neklamným příznakem bývá časté a bolestivé močení, bolest v podbřišku či bedrech.

Kdo je na vině?

Za infekci močových cest můžou v naprosté většině případů bakterie Escherichia coli, které jsou přirozenou součástí lidské stolice. Brání střeva před přemnožením nebezpečných bakterií. Ve chvíli, kdy se dostanou do pochvy nebo močového ústrojí, začnou zatěžovat imunitní systém a množí se. Pak už stačí třeba jen prochladnout, a problém je na světě. Negativně ale může působit i nízký příjem tekutin, přítomnost kamenů, snížená imunita, přehnaná nebo naopak špatná hygiena, střídání sexuálních partnerů a řada dalších faktorů.

Dbejte na prevenci, je důležitá!

Pro ochranu svých močových cest můžete udělat opravdu hodně. Preferujte sprchu před koupáním ve vaně a toaletním papírem se utírejte zásadně odpředu dozadu. Choďte na toaletu tak často, jak potřebujete. Zadržování moči totiž dává bakteriím příležitost se množit. Velice důležité je dodržování pitného režimu, při obtížích se doporučuje vypít až tři litry tekutin denně. Ledviny i močové cesty se musí „proplachovat" dostatečným množstvím tekutin. Nevystavujte močový měchýř zimě ani horku – nesedejte si na studenou zem ani na topení. Při obtížích může pomoci také dodržování některých dietních opatření: nejezte příliš ostrá a kořeněná jídla a vynechte kofeinové nápoje. Pokuste se omezit i sladká jídla, protože cukry podporují množení bakterií v močovém ústrojí. Větší riziko infekcí hrozí také kuřačkám.

Kdy jít k lékaři?

Pokud příznaky zánětu neodezní ani po 36 hodinách klidového režimu a užívání potravinových doplňků, je třeba vyhledat lékaře, který stanoví diagnózu. Pokud se potvrdí zánět močových cest, předepíše vám antibiotika. K lékaři se každopádně vydejte v případě, že:
  • se v moči objeví krev
  • máte zvýšenou teplotu
  • jste těhotná
  • se u vás v minulosti urologické onemocnění již objevilo.

Brusinky – lék z přírody

V péči o močový systém vám spolehlivě pomůžou brusinky. Jsou zdrojem výživných látek a antioxidantů a mají antibakteriální účinek. Jenže máte je vždycky po ruce, a ještě v dostatečném množství? Pokud ne, zkuste potravinové doplňky řady Urinal, obsahující vysokou koncentraci extraktu z brusinek velkoplodých. Každá tobolka obsahuje NutriCran™, koncentrovanou sušenou šťávu, která pomáhá zabraňovat uchycení bakterií na stěnách močových cest a následně pomáhá vyplavovat bakterie ven z těla. Důležité je podchytit první příznaky včas a zahájit léčbu co nejdříve! (pic) Foto: www.pixmac.cz a Wallmark [clear] [gallery ids="10869,10868"]