Chuť čerstvého mléka se vrací

Mlékomat. Slovo, na které si rychle zvykáme, protože čerstvé mléko chutná prostě báječně. Už jsme mu úplně odvykli. To, co se v obchodech vydává za čerstvé mléko, je stejně pasterizované, konzervované a odstřeďované jako to trvanlivé v krabicích. S hodnotnou potravinou t


Mlékomat. Slovo, na které si rychle zvykáme, protože čerstvé mléko chutná prostě báječně. Už jsme mu úplně odvykli. To, co se v obchodech vydává za čerstvé mléko, je stejně pasterizované, konzervované a odstřeďované jako to trvanlivé v krabicích. S hodnotnou potravinou tahle bílá tekutina mnoho společného nemá. Poznáte to, když se napijete mléka z mlékomatu.

Chuť čerstvého mléka se vrací

Ještě před pár desetiletími se mléko prodávalo z typických konví, které do obchodu „přijely“ přímo z kravína. Chodilo se pro něj s konvičkou, do které prodavačka nalila mléko odměrkou. A světe, div se, nebylo to nehygienické. Dodavatelům totiž velmi záleželo na tom, aby si své odběratele udrželi. Konve byly pečlivě vypařované, mléko do nich slévané zcela čerstvé a co nejrychleji rozvezené do obchodů – protože takové se musí prodat ve stejný den, kdy bylo nadojené, jinak by zkyslo. I dnes se můžete napít skutečně čerstvého mléka už ne od prodavačky, ale z automatu, kterých přibývá na farmách i ve městech. Najděte si v husté síti těchto zařízení "svůj" mlékomat na www.ceskepotraviny.info/mlekomaty/mapa. A pokud jste z Prahy, zajeďte na farmářské trhy na Kubánské náměstí nebo do nákupního centra v Hostivaři.

Bakterií se nebojte

Až ochutnáte, budete se k mlékomatu vracet. I když napoprvé vás možná překvapí, jak vydatné a chuťově výrazné čerstvé mléko je. Zbytečné obavy, že si koupíte mléko plné bakterií, snadno zažehnáte – stačí ho doma převařit (to ostatně provozovatelé mlékomatů doporučují). Jinak se mléko do automatů stáčí za teploty 4 °C a při ní se i udržuje – bakterie tak nemají šanci se množit. Mléko ale rychle podléhá zkáze, proto dávejte pozor. Problém si můžete vyrobit, když ho v teplém počasí ponesete domů. Radši se pojistěte převařením – dříve se to dělalo běžně. Čerstvé mléko je husté, bohaté na vitaminy a minerální soli. Je významným zdrojem vápníku, bifidogenních kultur, bílkovin a laktózy. Obsah tuku se pohybuje mezi 3,5–4 procenty,tedy stejně nebo o malinko víc než u plnotučného mléka pasterizovaného.

Neomezené použití za pár korun

Zatímco mléko z velkovýroby nezkysne, ale zhořkne, protože konzervací přišlo o všechny živé kultury, z čerstvého mléka si můžete udělat domácí kyšku, tvaroh, vynikající jogurt nebo sýr. Přirozený proces kysání nemusíte nijak urychlovat, jen nechte mléko stát při pokojové teplotě – a druhý až třetí den kyšku pořádně rozmíchejte nebo rozmixujte. Odměnou vám bude lahodná jemná chuť! A cena mléka z mlékomatu? Možná tomu nebudete ani věřit, ale pohybuje se od 13 do 20 korun za litr. Je to tedy méně, než kolik dáte za pasterizované plnotučné mléko v plastové lahvi. Natočit si ho můžete do vlastní lahve nebo si ji za pár korun koupíte přímo u mlékomatu. Neváhejte – na čerstvé mléko bývá fronta, a není divu. (gk) Foto: www.pixmac.cz