Ovulace? Otestujte ji!

Chcete-li vědět, je-li ta správná doba pro početí, tedy období ovulace, můžete si pomoci různými testy. Šance na otěhotnění se tím teoreticky zvýší, protože – jak známo – štěstí přeje připraveným. Takže kde začít? Vyberte si… Prostý výpočet Od data předpo


Chcete-li vědět, je-li ta správná doba pro početí, tedy období ovulace, můžete si pomoci různými testy. Šance na otěhotnění se tím teoreticky zvýší, protože – jak známo – štěstí přeje připraveným.

Ovulace Otestujte ji

Takže kde začít? Vyberte si…

Prostý výpočet

Od data předpokládané menstruace odečtěte 12–16 dní a máte alespoň zhruba „plodné období“. Přesný termín ovulace ale nejde výpočty určit přesně, protože se může měnit. Některé ženy mají situaci jednodušší, ovulaci v době plodných dnů spolehlivě poznají podle nevolnosti, píchání v podbřišku nebo díky příznakům podobným předmenstruační tenzi.

Ovulační testy

Nejspolehlivější jsou klasické ovulační testy, které pracují na stejném principu a také vypadají stejně jako testy těhotenské. Reagují na luteinizační hormon, který se v moči ženy objevuje při ovulaci. Protože ovulace je záležitostí doslova bleskovou (nastává během několika hodin), pro přesné zjištění musíte použít za den více testů.

Ovulační mikroskop

Pracuje na principu změny struktury slin ženy v době ovulace. Sliny dělají „kapradinovou strukturu“. Mikroskop vypadá velmi diskrétně a má podobu rtěnky, jeho spolehlivost je ale natolik nízká, že se nedá jednoznačně doporučit.

Bazální teplota

Měření bazální teploty těla ráno těsně po probuzení patří ke spolehlivým metodám. Po menstruaci je teplota nižší, při ovulaci náhle klesá o několik desetin stupně a ihned prudce stoupá. Na vyšších hodnotách se udrží až do menstruace či do uchycení vajíčka. Propad na grafu je dnem ovulace.

Děložní hlen a čípek

Konzistence děložního hlenu je v neplodných dnech hustá, zakalená a hlenu je málo. Děložní čípek je uzavřený. V plodných dnech hlen řídne, má konzistenci vodnatou či „vaječného bílku“ a na děložním čípku lze vyhmatat malý rozšířený otvor. Ovšem pozor! Pro úspěšné početí je třeba počítat s cestou, kterou spermie musí urazit k vajíčku. Správná doba pro milostné dovádění za účelem zplození potomka je tedy krátce před ovulací, v rozmezí pár hodin před uvolněním vajíčka až po zhruba dva dny. To je doba, po kterou spermie vydrží čekat na vysněné vajíčko. (text.cz) Foto: www.pixmac.cz