S malým dítětem je dovolená trochu jiná

S malým dítětem je dovolená trochu jiná

Přesuny a pobyt v novém prostředí některé malé děti špatně snášejí. 


Pozor na to, aby se vaše rodinná dovolená zbytečně neproměnila na horor. 

„Večer bylo doma všechno jinak. Žádná postýlka a pohádka na dobrou noc, ale všichni pobíhali z místa na místo, všude samé tašky. Vypadalo to, že se chystají někam odjet. Co když pojedou sami a mě tu nechají?“ Tak tohle se může honit v hlavě ročnímu až dvouletému dítěti. Odjezd na prázdniny ho může docela slušně vylekat. Najděte si v tom frmolu před cestou čas a vysvětlete mu jednoduše, kam pojedete, čím se povezete a proč tam jedete. I když třeba všechno nepochopí, vaše slova ho uklidní. A pokud to jde, zapojte drobečka do příprav na dovolenou. Třeba tak, že si vybere hračky, které chce mít s sebou.

Pro pocit bezpečí

Jakmile dorazíte na nové místo, ať už do hotelu nebo na pronajatou chalupu, důkladně dítě seznamte
s prostředím. Pootevřete s ním všechny dveře, aby vidělo, že se za nimi neskrývá žádný bubák. A večer příjemně protáhněte uspávací rituál. Také není od věci vzít malému s sebou jeho oblíbenou přikrývku a hračku do postýlky, aby se aspoň trochu cítilo jako doma. A druhý den hurá na pláž nebo na výlet, na celý den, a pořádně si to užít…? My dospělí takový relax uvítáme, ale dítěti chybí jeho denní režim a spousta nových zážitků ho může dost unavit. Je lepší trochu přibrzdit, i ve vlastním zájmu, protože špatně naložené dítě rozklíží pohodu celé rodiny.

Na pláž ho vezměte na dvě hodinky po ránu a pak až později odpoledne, po obědě a potřebném odpočinku. Hlavně si užijte každou minutu, kterou s malým synkem nebo dcerkou v novém prostředí strávíte. Čas
o dovolené plyne klidněji a vy se můžete mnohem víc věnovat společným hrám, povídání nebo objevování neznámých věcí a míst.

Některé zážitky si možná budete muset odepřít, ale jen nakrátko. Dítě z počáteční fáze brzy vyroste a po ní nastoupí jiná, dobrodružná a objevitelská... 

 

 

 

 

 

text.cz
foto: pixabay.com