Hlíva - bodyguard z přírody střeží naše zdraví

Jméno nenápadné houby, kterou najdete i v českých lesích, dnes skloňují vědci na celém světě. Tisíce studií už potvrdilo, že může být spolehlivým strážcem lidské imunity. Hlíva ústřičná, zvaná též Hiratake, se již po staletí užívá v Japonsku a Číně. Zdejš


Jméno nenápadné houby, kterou najdete i v českých lesích, dnes skloňují vědci na celém světě. Tisíce studií už potvrdilo, že může být spolehlivým strážcem lidské imunity.

Hlíva bodyguard z přírody střeží naše zdraví

Hlíva ústřičná, zvaná též Hiratake, se již po staletí užívá v Japonsku a Číně. Zdejší lékaři ji odjakživa považují za vzácný elixír mládí a životabudič. Japonští vědci v ní kromě vitaminů, minerálů a stopových prvků navíc objevili jeden z nejúčinnějších imunostimulátorů na světě – beta glukan, který dokáže aktivizovat různé buňky v obranném mechanismu člověka, a tedy zvyšovat obranyschopnost organismu. Zároveň má antioxidační účinky, takže pomáhá chránit tělo před volnými radikály, které jsou zodpovědné za stárnutí buněk.

Nadějné zprávy

V praktické medicíně byly účinky glukanu využity po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki, kdy japonští vědci vyléčili tisíce lidí postižených rakovinou z ozáření. V Číně jsou v současné době používány preparáty k léčbě leukémie a v Japonsku k léčbě rakoviny prsu. Japonští vědci dokonce označili beta-glukan-fosfát za účinnější při léčbě AIDS než běžný lék AZT.

Věčné mládí?

Jednadvacáté století přináší možnost dopřát si hlívu ústřičnou nejen v čerstvé formě, ale i v podobě účinného doplňku stravy. Všechny výrobky s obsahem beta-glukanu se proto dají bez nadsázky označit za novou generaci dieteticko-podpůrných a léčivých kosmetických přípravků. S určitostí se dá říci, že se stanou i významnou a doposud ničím nenahraditelnou složkou v boji proti stárnutí. Při jejich výrobě je však velmi důležité, aby v konečné formě byly rozpustné ve vodě, a tudíž dobře vstřebatelné organismem.

Hlíva pod drobnohledem

1. Dostala jméno podle ústřic, které barvou i tvarem připomíná její klobouk. 2. Je třetí nejčastěji pěstovanou houbou na světě – ročně se jí vypěstuje přes 2,5 milionu tun. 3. Roste na odumřelých kmenech listnatých stromů (buk, vrba, bříza, topol atd.). 4. Má nasládlou, velmi příjemnou chuť a vůni. 5. Je nabitá zdraví prospěšnými látkami, jako jsou aminokyseliny, vitaminy skupiny B, minerální látky a stopové prvky (železo, hořčík, zinek, selen, chróm, jód).

Hlíva pomáhá:

• zvyšovat obranyschopnost organismu • snižovat poruchy metabolismu cukru a tuku • zmírňovat chronické infekce, záněty a únavu • regulovat peristaltiku střev • optimalizovat krevní tlak a cévní systém • při alergii, stresu a fyzické i psychické zátěži (jv) Foto: www.pixmac.cz [clear] [gallery ids="10706,10707,10708"]