Hollywoodský úsměv vykouzlí jen správná dentální hygiena

I zubů můžeme mít „plné zuby“. V případě, že jich nemáme plno nebo nejsou plné. Proto stojí za to vsadit na prevenci a zdravý chrup chránit jako svoje bohatství. Použijete-li správnou techniku čištění, k tomu správnou pastu a ještě správný zubní kartáček, máte na


I zubů můžeme mít „plné zuby“. V případě, že jich nemáme plno nebo nejsou plné. Proto stojí za to vsadit na prevenci a zdravý chrup chránit jako svoje bohatství.

Hollywoodský úsměv vykouzlí jen správná dentální hygiena

Použijete-li správnou techniku čištění, k tomu správnou pastu a ještě správný zubní kartáček, máte naději, že se dočkáte spolu se zdravím zubů i „hollywoodského úsměvu“. Zuby jsou spojenými nádobami s dásněmi, sliznicí ústní dutiny, krčních i nosních mandlí a okolních dutin, kterých je velmi mnoho. Sem může pronikat infekce, když se zubům – nejmenším „kostem“ v našem těle – dostatečně nevěnujeme.

Hlavní zaklínadlo: dentální hygiena

Při častých virozách může do úst pronikat mnoho bakterií z nosní dutiny nebo zvukovodu. Proto je důležité (zejména u dětí) „zdravě“ smrkat a čistit si pravidelně uši. Taková péče prospívá ústní sliznici, dásním i zubům. Až donedávna jsme si mysleli, že stačí dvakrát denně si zuby vyčistit. Dnes už víme, že ani opačný extrém není dobrý, tedy když jen čistíme a čistíme, tlačíme a zuby odíráme jako na valše. Tahy mají být jemné, častější, ale hlavně účinné. Se správnou metodou nejlépe poradí zkušený odborník – dentální hygienista.

Jak „vymést“ všechny tajné kouty

Základní kartáček pro čištění zubů by měl mít pružnou rukojeť a menší hlavici, aby se jako myška dostal až ke stěnám stoliček. Jimi rozmělňujeme hutnou strukturu chleba, zeleniny, masa a cereálií. Hlavice kartáčku by měla být také tak velká, aby mohla ošetřit zub i jednotlivě, zejména v mezizubních prostorech a v místech mezi dásněmi a zuby. Tady se usazuje nejvíc bakterií i zubního kamene – nebezpečného plaku. A základní kartáček k dokonalému vyčištění zubů nestačí: je nutné použít další typy: jednosvazkový a mezizubní.

Solo kartáček – mistr baletních piruet

Je velmi účinný, můžeme s ním vyčistit prakticky jakékoli plošky zubů a jednotlivě každý zub zvlášť. Tato technika je náročná na trénink i vynaložený čas, ovšem zdravé zuby, navíc i dásně, za to rozhodně stojí. Parodontóza totiž umí ničit i zcela zdravé zuby! Solo kartáček je mistr v masáži dásní. Zajistí lepší prokrvení a výživu jak pro dáseň samu, tak pro zub, který je na ní závislý.

Mezizubní kartáček – hbitý jako myš

Floss kartáček je spirálovitý a umí proniknout do mezizubních prostor. Čistíme jím i vnitřní plochy, vnější a horní kousací. Tahle procedura není jen obyčejná pětiminutovka, ale účinkuje jako prevence proti kazivosti a parodontóze, jejímž společným jmenovatelem bývá zubní plak. Ten, jak se zjistilo, může vést až k virózám a celkovým chorobám organismu. Může být živnou půdou pro bacily, infikovat dásně, mandle, dostat se do krevního řečiště, vést k revmatismu a dalším komplikacím.

Vibrace, vibrace, vibrace

Vibrační metoda umožňuje spolu se správným čištěním i masáž dásní a lepší ošetření zubních krčků, které umí být velmi citlivé. Použijeme-li správnou techniku čištění, k tomu správnou pastu a ještě správný zubní kartáček, budeme mít naději, že se dočkáme spolu se zdravím zubů i „hollywoodského úsměvu“.

Každý zub zvlášť

Vibrační metoda předpokládá zručnost. Mnoho lidí proto raději používá elektrický kartáček. Má-li však někdo už chatrnější zuby, je namístě poohlédnout se po velice jemném a šetrném, s jemnými a velice ohebnými vlákny. Ultra jemné kartáčky zuby jemně leští. Na sklovinu nemusíte tolik tlačit a čištění probíhá šetrně. Můžete tak stírat plak na zubní ploše jemnými vertikálními a polokruhovitými tahy po dlouhé ose zubu. Platí základní technika: každý zub zvlášť. S klasickým kartáčkem můžete ošetřit 50 % plaku, společně s mezizubním kartáčkem 70 % plaku a v akci se solo kartáčkem ještě mnohem více…

A ještě dobrá pasta

Základem každé zubní pasty, která má kartáčku pomáhat pečovat o zuby, je fluorid a pak ještě další složky, které pomáhají zub mineralizovat, vytvrzovat, vyživovat, zajišťovat prevenci před zubním kamenem, zbavovat skvrn od čaje, kávy, tabáku a ovocných šťáv. Na sklovinu, která je prvním valem bránícím průniku bakterií, útočí řada látek, virů, plak, kyseliny, cukry…Ať už zuby elmexujeme, colgatujeme, glisterujeme, odolujeme, herbadentujeme nebo vademecujeme, dopřejme jim všestrannou péči. Nejvíce virů i zubního kamane se tvoří právě tam, kde nepamatujeme na tvorbu a odstraňování zubního plaku. Takže plak, plak, plak… a zase plak. Musíme ho likvidovat stejně jako usazeniny vodního kamene z pračky…

Co ANO

Pravidelné čištění zubů vhodnými pastami a gely (fluoridace) Správný kartáček (pevná a jemná vlákna) Čištění ústní dutiny – nejen zubů, a masáž dásní Správná technika čištění (stírací-děti, vibrační-dospělí) Používání doplňkových prostředků (flossing, solo, ústní voda, dentální žvýkačky) Kontroly u odborníků Zdravá strava bohatá na vápník a vitaminy (D, C, E, K) a minerály (fosfor)

Co NE

Častá konzumace džusů Nadmíra sladkostí Nedoléčené virózy (infikace ústní sliznice, zubů, organismu) Konzumace tepelně upravených škrobů Sladké nápoje a ovoce či džusy těsně před spaním Nevhodná čisticí technika Nevhodné pomůcky k čištění (text.cz) Foto: www.pixmac.cz